Yeni yıla sağlıkla başlayın

Yeni yıl gecesinde ağır yemeklerden kaçınarak, aşırı kuru yemiş, alkol ve tatlının fazla kalori alımına yol açacağının gözardı edilmemesi halinde yeni yıla enerjik ve sağlıklı girmek mümkün.
Uzmanlar, yeni yılda sofraya aç karnına oturulmaması, ara sıcaklarda kızartmalardan kaçınılması, tatlı yerine meyve tüketilmesi ve az bur kuru yemişin gece süresince yenilmesi tavsiyesinde bulunuyor.
Diyetisyen Müge Özturna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yıla yaklaşırken o gece için hazırlanan yemeklerin de özenle seçildiğini, ancak ertesi gün rahatsızlık yaşanmaması için ağır gıdalardan kaçınılması gerektiğini söyledi.
Yılbaşı sonrasında enerjik ve sağlık olabilmek için doğru beslenilmesi gerektiğini vurgulayan Özturna, yeni yılı evde karşılayacaklar için önerilerde bulundu.
Yemeğe çok aç oturmamaya özen gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken Özturna, ”Örneğin, ince dilimlenmiş yağsız peynir ve grisini, diyet kraker ile sütlü kahve veya 1-2 adet kuru meyve ile 10 fındık/badem iyi bir seçimdir. Bu küçük kalorisi düşük yiyecekler sağlıklı beslenmenize destek olacaktır” dedi.
Özturna, zeytinyağlı ve salatalar ile ana yemek olarak hindi etinin yılbaşında iyi bir seçim olduğunu, ancak yanında kestaneli pilav, çorba ve püre tarzı karbonhidratların tüketilmemesi gerektiğini ifade etti.
Yeni yıl tatlısı olarak hafif tatlıların tercih edilmesi önerisinde bulunan Özturna, örneğin cevizli kabak tatlısı, kaymaksız ayva tatlısı, fırında armut veya elma, dondurma gibi yağ içermeyen hafif meyve tatlılarının geceyi rahat geçirmeyi sağlayacağını söyledi.
Kuruyemiş tüketiminde porsiyonların önemli olduğunu belirten Özturna, içine 5 fındık, 5 badem, 2 parça ceviz, 5 çam fıstığı, 5 fıstık, 15 kuru yaban mersini ve kuru üzüm ile 3 kuru erik, son olarak 1 yemek kaşığı dolusu beyaz leblebi tabağının gece süresince tüketilebileceğini ifade etti.
-Açık büfe düzenlenen eğlencelerde dikkat!-
Özturna, partiye kalacaklara da önerilerde bulunarak, kesinlikle aç gidilmemesi gerektiğini vurguladı.
Evden çıkmadan önce küçük, ancak sağlıklı bir şeyler yenilmesinin önemli olduğunu belirten Özturna’nın verdiği bilgiye göre, tabağın yarısının çeşitli meyve veya sebzeler ile doldurduktan sonra açık büfenin etrafında fazla dolaşılmaması gerekiyor.
Yemek sırasında yoğunluklu olarak eğlenceye konsantre olunmasının fazla yemek tüketimini engelleyeceği ifade ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.