Yeni yıla sağlıklı girmenin 10 altın kuralı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök, yeni yıldan beklentilerimizin en başında gelen sağlık için yılın son günü de yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerektiğini söyledi. Yılbaşı akşamı da sağlıklı beslenme kurallarının değişmemesi gerektiğini belirten Özgök, özellikle akşam fazla yemek tüketileceği düşünülerek gün içerisinde düzenli beslenmemek veya aç kalmanın yapılabilecek en büyük hatalardan biri olduğuna dikkat çekti.
Tek bir öğüne yüklenmek yerine gün içerisinde sabah öğle ve akşam öğünlerinin birbirine yakın miktarlarda gıdalardan oluşması gerektiğine ifade eden Özgök, “Yeterli ve dengeli beslenme için her besin grubundan tüketilerek vücudun ihtiyaçları karşılanmalıdır. Yılbaşı akşamı fazla gıda alımına bağlı olarak ertesi gün mide problemleri, baş ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi soruların yaşanmasına sebep olabilir. Kronik rahatsızlıkları olanların (diyabet, kalp ve böbrek hastalıkları, tansiyon v.b.) özellikle besin tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir” diye konuştu.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök, yılbaşı geceniz zehir olmasın, ertesi gün de canınız sıkılmasın diye, yeni yıla sağlıklı girmenin 10 altın kuralını şöyle sıraladı.
YILBAŞINA ÖZEL SAĞLIK ÖNERİLERİ
1- Yılbaşı akşamlarının özel yemeği olan hindi bu akşam tüketilecek alkol miktarı da göz önünde bulundurulursa, et grubu olarak düşük doymuş yağ içeriği ile iyi bir tercih olacaktır. Akşam et tercih edileceğinden öğle yemeğinde zeytinyağlı bir sebze yemeği tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır.
2- Etin pişirme şekli de önemli; kızartma veya kavurma yerine ızgara veya fırınlama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Kırmızı et tüketilecekse mutlaka ızgara olarak tüketilmeli ve kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır.
3- Akşam yemeğine mutlaka çorba ile başlanmalı ve mutlaka bol salata ile birlikte ana yemek tüketilmelidir.
4- Tatlı olarak ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir.
5- Alkollü içeceklerde ise alkol oranı en az olanları tercih edilmelidir. Özellikle şarap en uygun tercihlerden biri olmasına rağmen 1-2 kadehten fazla tüketilmemelidir. Aç karnına alkol alınmamalı alkol almadan önce mutlaka bir şeyler yenmelidir.
6- Yemeklerin veya içkinin yanında tüketilen mezelerin mayonezli ve kızartılarak hazırlanmış olanlarının yerine az yağlı ve sebze ağırlıklı olanların tercih edilmesi daha uygun olacaktır.
7- Yılbaşı gecesi alkolle birlikte alınan kuruyemişlerin miktarına dikkat etmek gerekiyor. Kuruyemişler besin içeriği ve kalori yönünden zengin gıdalardır. Bu nedenle kuruyemiş tabağı hazırlanacaksa leblebi ve kuru meyvelerin ağırlıkta olmasına dikkat etmek hem sindirimin kolaylaşması açısından hemde kalori alımını arttırmamak açısından önemlidir.
8- Yılbaşı akşamı gereğinden fazla ve dengesiz beslenildiyse ertesi gün daha çok lif oranı yüksek olan sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Yılbaşında tüketilmiş olan yağlı , şekerli gıdalar, kuruyemişler ve alkollü içecekleri yılbaşından sonraki günlerde tüketmemek gerekir.
9- Bol sıvı tüketmek özellikle alkolün diüretik etkisine bağlı baş ağrısı ve bitkinlik gibi problemlerin yaşanmaması için mutlaka gereklidir
10-Bir gün önce alınmış olan fazla enerjiyi harcayabilmek için fiziksel hareketi artırmak da faydalı olacak

Leave a Reply

Your email address will not be published.