Andy Murray, Olimpiyat şampiyonu oldu

Federer, göz kamaştıran kariyerini, Olimpiyat tekler altını ile taçlandıramadı! Britanya’nın tenisteki 1 numarası İskoç Andy Murray, Londra 2012 finalinde Federer’i adeta korttan silerek 3-0 yenip Olimpiyat şampiyonu oldu.
BT TENİS-Tenis tarihinin en çok Grand Slam kazanan raketi olan ve muhteşem kariyerini teklerde Olimpiyat altını ile taçlandırıp, Agassi ve Nadal’dan sonraki 3. isim olmak isteyen Federer, finalde ev sahibi Murray ile karşılaştı.
İskoç asıllı Murray, tenisin yaşayan efsanesini müthiş bir oyunla 3-0 yenerek 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda tek erkekler şampiyonu oldu.
2012 Wimbledon finalinde de karşılaşan iki raketin mücadelesinde gülen Federer olmuş; hatta maç sonrası Murray göz yaşlarını tutamamıştı.
Britanya’nın tenisteki 1 numaralı ismi olan İskoç Andy Murray, bu maça çiftlerde korta çıkıp 1 günlük dinlenme ile gelmişti.
Ancak Murray maça çok iyi başladı. İlk sette 2 kez servis kıran Murray, 6-2 ile 1-0 öne geçti.
Maçın en müthiş ve kritik oyunu 2. sette yaşandı. 2. setin 3. oyununa 2-0 geride giren Federer, maça tutunmak için Murray’in servisini kırmalıydı. Oyuna iyi başlayan ve 40-15 öne geçen İsviçreli raket karşısında toparlanan Murray beraberliği yakaladı. Ve bununla birlikte de müthiş çekişme başladı. Tam 5 kez oyun puanı fırsatı yakalayan Federer, bunların hiçbirinde durumu 2-1’e getirip kendisini maça ortak edecek sayıyı alamadı. Ve Murray sonunda servisini kırdırmayıp durumu 3-0 yapmayı bildi.
Sonraki oyunda ise Federer yine 40-15 öndeyken bunu koruyamadı. 40-40’a gelen oyunda servis kırmayı başaran Murray durumu 4-0 yaptı. Murray’in aldığı 5. oyunun ardından Federer sette ilk kez servis kırdırmayıp durumu 5-1’e getirdi. 7. sette Federer yine servis kırmaya yaklaşsa da bunu başaramadı ve Andy Murray 6-1 ile 2-0’ı yakaladı.
Olimpiyat şampiyonun belirlenebileceği 3. setin ilk oyununda Federer servis attı ve 1-0 öne geçti. Servis kırılmadan geçilen oyunlarla durum 2-2’ye kadar geldi. 5. oyunda ise yine İskoç raket Murray’in müthiş performansı vardı. Bir kez daha Federer’in servisini kıran Murray, 3-2 öne geçip Olimpiyat altınına bir adım daha yaklaştı.
Servis kırılmadan geçen oyunların ardından 5-4 öndeki Murray şampiyonluk için servis atmaya başladı. Ve Andy Murray üst üste 2 ace ile durumu 6-4 yapıp; maçı 3-0 kazandı. İskoç asıllı raket böylece 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda tek erkekler tenis şampiyonu olmayı başardı.
İskoç Andy Murray böylece uzun süredir teniste madalya hasreti çeken Britanya’ya 2012 Londra Olimpiyatı’nda tek erkekler tenis şampiyonluğu kazandırmış oldu.
1988 Seul’de çiftlerde Olimpiyat altını kazanan ama tenis tarihinin en parlağı olan kariyerinde Olimpiyat tekler altını olmayan Federer ise amacına ulaşamadı

Leave a Reply

Your email address will not be published.