Bernie Ecclestone, Bahreyn'den endişeli

Bernie Ecclestone, gelecek yılki Bahreyn Grand Prix’nin önünde bir engel bulunmamasını umduğunu belirtti ancak ülkede karışıklıkların devam ettiğinin görülmesi halinde yarışın bir kez daha iptal edilebileceğinin de sinyallerini verdi.
Bahreyn’deki yarış, Arap Baharı’nın ülkeye yansımasıyla ortaya çıkan şiddet olayları sebebiyle önce ertelenmiş, ardından iptal edilmişti.
FIA Dünya Motor Sporları Konseyi’nin hafta içinde 2012 takviminde onayladığı Sakhir, 22 Nisan’da yarışa ev sahipliği yapacak. Ancak Bahreyn’deki duruma ilişkin endişeler tümüyle ortadan kalkmış değil.
Ecclestone Guardian gazetesinin Bahreyn’de “yaralıları tedavi eden doktorların hapse atıldığı” haberlerinin doğru olup olmadığına yönelik bir soruya, “Yaşananların tekrar etmeyeceği yönünde garanti verildi. Aslında bu haberi yapanlar, bağımsız olduğu iddia edilenler, haberde ne söyleniyor? Evet, bunların bazı örnekleri olmuş ancak… Ben bizatihi yerine incelemelerde bulunmak istedim. Oraya gittiğime de memnun oldum. Bir hapishaneye veya hastaneye gidip, gerçekten neler olduğunu sormak isterdim” dedi.
Formula 1’e ev sahipliği yapan ülkelere yönelik önyargılardan sakınmaya çalıştığını ifade eden Ecclestone, bununla birlikte Güney Afrika’daki siyasi gelişmelerden dolayı Formula 1’in 1980’li yıllarda bu ülkeden ayrıldığını hatırlattı.
Güney Afrika’nın takvimden, ayrımcılık rejimi sebebiyle çıkarıldığını söyleyen Ecclestone, hükümetin hala yanlış işler yaptığına dair inkar edilemez delillerin sunulması halinde ne yapacağı sorusuna ise, “O zaman ciddi şekilde bir karar vermek zorunda kalırız. Fakat ben Arjantin’de de bulundum. Orada ciddi olaylar olmuştu. Brezilya’da da olmuştu” cevabını verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.