Formula 1 Azerbaycan yolunda

Formula 1-Azerbaycan-2014-1Formula 1 yönetimi ile Azerbaycan arasında görüşmeler başladı.

Bakü Grand Prix’sinin 2016 yılında düzenlenmesi bekleniyor. Türkiye’de sadece bir kaç sezon düzenlenen organizasyonun önümüzdeki yıllarda Azerbaycan’da düzenlenmesi oldukça kuvvetli bir olasılık.

Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone ve Reanult F1 takımının başındaki isim Flavio Briatore’nin Formula 1’i Azerbaycan’a götürmek için temaslarda bulundukları açıklandı. Türkiye’de birkaç sezon düzenlenen fakat daha sonra devlet desteğinin çekilmesinden ve ekonomik olmamasından dolayı İstanbul Park pisti Formula 1’in yarış takviminden çıkarılmıştı.

AZERİLER İLE GÖRÜŞÜYORUZ
Bakü Gran Prix’si ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bernie Ecclestone, “Azerbaycan 2015 yılında yarış düzenlemek istiyor. Fakat 2016 yılında bunun gerçekleşmesi daha muhtemel gözüküyor” diyerek Azeri yetkililer ile görüştüklerini doğruladı. Ecclestone aynı zamanda bu ekim ayında da Rusya’nın Sochi kentinde planlandığı gibi yarış yapılmasını umduğunu Ukrayna’daki politik çalkantıların buna engel olmasını istemediklerini söyledi. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile aralarında bir sorun olmadığını da ifade eden Ecclestone, “Kendisi iyi bir kış olimpiyatı performansı sergiledi. Burada hiç sorun çıkmadı” diyerek Formula 1’in düzenlenmesi adına Rusya’ya olan güvenini ifade etti.

İHTİYACIMIZ YOK DENİLDİ
İstanbul Park pistinin işletmecisi olan Intercity Rent a Car’ın kurucusu Vural Ak Azerbaycan’ın Formula 1’den para kazanamayacağını fakat devletin bundan para kazanma amaçlı faydalanmak istediğini belirtti. Ak, “Azerbaycan Formula 1’i getirmek için 15-20 milyon dolar arası bir para harcayacak. Ve böylece kendi ülkesini en azından 1 hafta boyunca tanıtacak. Böyle bir parayı normalde verse kendi ülkesini bu kadar tanıtamaz” dedi. Azerbaycan’ın petrolden kaynaklanan ciddi bir ekonomik gücü olduğuna dikkat çeken Ak, “Türkiye’de işin tanıtım ayağına siyasiler gerek görmedi. İstanbul’un Formula 1’in tanıtım katkısına ihtiyacı olmadığını düşündüler. Bu yüzden Türkiye’de Formula 1 bir süre sonra düzenlenmemeye başladı” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.