Nadal ilk finalist oldu

Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda erkeklerde ilk finalist yarı finalde İsviçreli Roger Federer’i 3-1 yenen İspanyol Rafael Nadal oldu. İspanyol tenisçi finalde Djokovic-Murray maçının galibiyle karşılaşacak.
Erkeklerde ilk yarı finalde 2 numaralı seri başı Nadal ile 3 numaralı seri başı Federer karşılaştı. Nadal, karşılaşmayı, 6-7, 6-2, 7-6 ve 6-4’lük setlerle kazandı ve adını finale yazdırdı.
Karşılaşmanın ilk setinde 4-1 öne geçen Federer, bu üstünlüğünü koruyamadı ve setin galibi tie-break ile belirlendi. “Tie-break”te rakibine 7-5’lik üstünlük sağlayan Federer setlerde 1-0 öne geçti.
Nadal, 2. sette rakibinin servisini 2 kez kırarak seti 6-2 kazandı ve durumu 1-1’e getirdi. Çok çekişmeli geçen 3. sette de kazananı tie-break belirledi. Nadal, Federer’e 7-5 üstünlük sağladı ve setlerde 2-1 öne geçti.
4. sette de iyi oyununu sürdüren Nadal, bu seti 6-4 maçı da 3-1 kazanmayı başardı.
3 saat 42 dakika süren karşılaşmada Federer 11, Nadal 4 kez “ace” attı. Federer’in 5 çift hata yaptığı maçta Nadal 1 kez çift hata yaptı. Maçta İsviçreli tenisçi 61, İspanyol tenisçi 34 basit hatayla oynadı.
Federer, 10 kez servis kırma şansı elde etti ve bunların 3’ünden yararlandı. Nadal ise 16 kez servis kırma şansı elde etti ve bunların 6’sından yararlandı.
İspanyol tenisçi Grand Slam’lerde 10. kez karşılaştığı ve Wimbledon dışında hiç yenilmediğini rakibini sekizinci kez alt etmeyi başardı.
Nadal, pazar günü finalde Novak Djokovic-Andy Murray eşleşmesinin galibiyle mücadele edecek. 15. kez bir grand slam turnuvasında final oynayacak Nadal’ın 10 grand slam şampiyonluğu bulunuyor.
Nadal maçın ardından şu açıklamaları yaptı; ” Çok zor bir maçtı. Özellikle her servis kırdığımda Feder cevap verdi. Hatalar yaptı ama tekrar kendini toparladı. Ben de hatalar yaptım. Son set çok daha agresif oldu ama maçın sonunu iyi getirdim Tie-break’ler de heyecan verciydi. Bu kortta tekrar finale çıktığım için mutluyum. “
İspanyol tenisçi ayrıca ezeli rakibine övgülerde bulundu; “Benim için Roger’a oynamak gurur ve onur. Ona iyi şanslar diliyorum. Kesinlikle olağanüstü bir tenisçi ve tarihin en iyi oyuncularından biri. Ona karşı komple oyun oynamanız lazım. O benim önümde ve bana ışık tutuyor. “

Leave a Reply

Your email address will not be published.