Pistorius yarı final koşmaya hak kazandı

Olimpiyat Oyunları’nda yarışan ilk ampute atlet Oscar Pistorius 45.44’lük derecesiyle yarı final koşmaya hak kazandı.
BT SPOR-Olimpiyat Oyunları’nda yarışan ilk ampute atlet Oscar Pistorius tarih yazdı. 400 metre elemelerinde koşan Güney Afrikalı atlet, 45.44’lük derecesiyle serisinde 2. oldu ve yarı final koşmaya hak kazandı.
1986 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde iki fibula kemiğinden yoksun bir şekilde doğan Oscar Pistorius, engelleri spor yaparak aşmak istedi. Protez bacaklarıyla ilk olarak sutopu, ardından tenis, kriket ve rugby’ye merak salan Pistorius, atletizm hayatındaki ilk önemli başarısını 2004 Atina Paralimpik Oyunları’nda 200 metrede altın, 100 metrede ise bronz madalya alarak elde etti.
Bacaklarında bulunan karbon fiber özel ekipmanlarla koşan Pistorius, atletizm dünyasında yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlıyordu. Fakat Uluslararası Atletizm Federasyonu IAAF’in ‘avantaj sağlayan herhangi bir ekipmana sahip bir sporcu olimpiyat oyunları’nda yarışamaz’ şeklinde uygulamaya koyduğu kural, Güney Afrikalı atletin 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları hayallerini sona erdiriyordu.
Pekin Paralimpik Oyunları’nda 100, 200 ve 400 metrede altın madalya kazanan Oscar Pistorius, varolma mücadelesi olarak gördüğü davasını Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a taşıyordu.
CAS’taki davasında, kullandığı protezin avantaj değil, özellikle start anında kendisine dezavantaj yarattığına dikkat çeken Oscar Pistorius’un savunması haklı bulunuyordu. CAS, Güney Afrikalı atlete uygulanan yasağı kaldırıyordu.
Geçtiğimiz yıl Daegu’da yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası’ndaki bayrak yarışında gümüş madalya kazanan Pistorius, Londra’ya iki farklı kategoride koşmak için geldi. Güney Afrikalı atlet, ilk olarak 400 metre elemelerinde piste çıktı. 45.44’lük derecesiyle kendi adına sezonun en iyi derecesini yapan ve serisinde 2. olan Pistorius, yarı final koşmaya hak kazandı.
Pistorius, pazar akşamı 22.40’ta yarı final elemelerinde piste çıkacak. Güney Afrikalı atlet, final koşmaya hak kazanırsa pazartesi akşamı 23.30’da madalya için yarışacak. Londra’da paralimpik oyunlarında da mücadele edecek Oscar Pistorius ayrıca 4×400 metre bayrak yarışında da final koşmak için piste çıkacak

Leave a Reply

Your email address will not be published.