Kenan Sofuoğlu ilk testlerde başarılı

sofuogluDünya Süpersport Şampiyonası’nda gelecek sezon yeniden yarışacak olan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, hazırlıklarına erken başladı.
Moto GP’nin bir alt dalı olan Moto2’de sezonu 59 puanla 17’nci sırada tamamlayan Sofuoğlu, kötü geçen 2011 sezonunun ardından gelecek sezonunun hazırlıklarını sürdürüyor. Daha önce iki kez dünya şampiyonluğu yaşadığı Dünya Supersport Şampiyonası’nda yeniden mücadele etme kararı alan ve Lorenzini Kawasaki takımıyla anlaşan Sofuoğlu, hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni takımıyla ilk kez İspanya’da Aragon ve Valencia Pistlerinde test sürüşlerine çıkan Sofuoğlu, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yaptırdığı pistinde hazırlıklara devam ediyor.
Gelecek sezonla ilgili olarak AA muhabirine konuşan Sofuoğlu, 2012’de başarılı bir sezon geçirmek istediğini belirterek, bunun için hazırlıklara erken başladığını anlattı.
Sofuoğlu, yeni takımıyla ilk test sürüşlerine çıktığını anımsatarak, “Gelecek sezon için artık hazırlıklara başladık. Artık testler de başladı. İlk testleri de yaptık zaten. Tabi daha yolun başındayım. İlk testler istediğim kadar iyi geçmedi. İkinci testlerim daha iyiydi. Derecelerim daha iyi olmaya başladı. Bununla ilgili olarak da çalışmalarımız devam ediyor ama 2012 yılı güzel olacak gibi gözüküyor. En son yapılan testlerde çıkan dereceler de bunu gösterdi” dedi.
Geçtiğimiz yıl Fransız Tecnomag-CIP takımıyla Moto 2 kategorisinde kötü bir sezon geçirdiğini ifade eden Sofuoğlu, yaşanan sıkıntıların ardından 2012 sezonunda başarı hedeflediğinin altını çizdi.
Sofuoğlu, gelecek sezon başarı yakalayabilmek için hazırlıklara erken başladığını dile getirerek, “Sıkıntıların ardından artık 2012’de başarılı olmak zorundayım. Zaten çalışmalara çok erken başladık. Daha bu sezonu bitirmeden iki tane test yaptım 2012 için. Önümde de üç tane daha hazırlık testi var. Onların ardından inşallah 2012 sezonu için çok daha iyi ve hazır hale geleceğim. Fakat şu an için daha başlangıçtayım. Yeni bir motorla yarışacağım, yeni bir markayla yarışacağım. Takıma ve motora alışmam lazım. Şu andaki derecelerim gelecek sezonun iyi olacağını gösteriyor. Daha sezon başlamadan da konuşmak zor. Ancak yaptığımız testler iyi olacağının göstergesi” şeklinde konuştu.
Süpersport’a dönüş kararı
Moto 2 kategorisinde geçen bir yılın ardından bu sezon yeniden Dünya Süpersport Şampiyonası’nda yarışacak olan Sofuoğlu, geri dönüş kararının sadece kendisine ait olmadığını aktardı.
Sofuoğlu, verilen desteklere en uygun kategorinin Süpersport olduğunu belirterek, “Süpersport’a dönmek sadece benim kararım değil. Federasyonun, bakanlığın verdiği destek de ona göreydi. O yüzden süpersport en uygun kategoriydi bizim için. Hala da henüz istediğimiz kadar desteği almış değiliz bakanlıktan. Fakat verilen destekle Süpersport kategorisinde iyi bir takım kurduk. İnşallah tabi o da daha netleşmedi” diye konuştu.
Gelecek sezonla ilgili pürüzlerin önümüzdeki haftalardan itibaren netlik kazanacağını dile getiren Sofuoğlu, iyi bir takımla pistte olacağını kaydetti.
Sofuoğlu, verilecek olan desteklerin önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Bu sezon iyi bir takımla yarışacağım ama tabi belli bir destek gerekiyor. O desteği tamamen alırsak durum daha da farklı olacak. Bu destekte Spor Bakanlığı’nın vermesi gereken bir destektir. Bu destek verilmediği takdirde de ufak bütçelerle yarışmak zorunda kalacağız. Federasyonumuz iyi çalışmalar yapıyor. Yani iyi olacak gibi gözüküyor. Verilecek olan desteğe göre takımın gücü değişecek. Tabi takım güçlü olursa başarıyı yakalamak da daha kolay hale gelir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.