ABD ve Çin yapay zekâ güvenliğini ve risklerini ele aldı

ABD ve Çinli yetkililer yapay zekâ teknolojilerinin güvenliği ve risklerini ele almak üzere başlattığı diyalog mekanizmasının ilk toplantısını düzenledi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çin-ABD Hükümetler Arası Yapay Zeka Diyaloğu toplantısı, dün İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı.

Toplantıya ABD tarafından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, Çin tarafından ise Dışişleri Bakanlığı ile Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu yetkilileri katıldı.

Tarafların, yapay zekânın yarattığı teknolojik riskler, küresel yönetimi ve diğer konularda görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kasım 2023’te ABD’nin San Francisco kentinde yaptıkları görüşmede iki ülkenin yapay zekâ alanında ortak çalışma grubu oluşturması konusunda mutabakata varmıştı. Taraflar, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın geçen ay Pekin’e yaptığı ziyarette bu konuda hükümetler arası diyalog toplantısı yapılmasında anlaşmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinden bir yetkili, ABD basınına yaptığı açıklamada, toplantıda yapay zekâ güvenliği ve risklerinin ele alınacağını, gelişmiş sistemlere odaklanacağını kaydetti.

ABD’li yetkili, toplantıda taraflarının yapay zekâ teknolojilerinin doğurabileceği teknolojik risklere dair ilk fikirlerini dile getireceğini ancak ortak bir taahhüt veya somut eylemde uzlaşılmasının beklenmediğini aktardı.

Görüşmelerin herhangi bir teknik ortaklığı veya ileri araştırmalarda işbirliğini hedeflemediğini vurgulayan yetkili, “ABD’nin teknoloji koruma politikaları müzakereye açık değil” ifadesini kullandı.