Facebook kullanıcılarının şifreleri ele geçirildi

Online güvenlik firması Seculert, Ramnit isimli virüs yazılımının çaldığı şifrelerle Facebook’taki hesaplara girerek kendini bu platformda yaymayı amaçladığı konusunda uyardı. Hali hazırda kullanıcı bilgilerinin gizliliği ve güvenlik konularında pek çok kişi tarafından eleştirilen Facebook, bir kez daha bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı.
Seculert, araştırma sonucu elde ettiği bilgilere göre korsanların eline geçen şifre sayısının 45 binden fazla olduğunu açıkladı. Nisan 2010’dan beri aktif olan Ramnit virüsü, daha önce de adını pek çok kişinin kredi kartı bilgilerini çalmasıyla duyurmuştu.
Ramnit daha önce Windows işletim sistemli bilgisayarlarda .exe uzantılı dosyalar, office dosyaları ve html dosyalarına bulaşarak yayılıyordu. Diğer virüs türlerinde olduğu gibi Ramnit’in yaratıcıları da sosyal medyanın popüler hale gelmesi ve kullanıcıların bilgilerini kişisel bilgilerini bu mecralarda barındırmaları üzerine hedeflerini değiştirdiler. Özellikle Facebook gibi mecralardaki oyunların çok rağbet görmesi ve kullanıcıların bu oyunların bazılarında kredi kartı kullanması onları hackerların hedef tahtası haline getirdi.
Seculert, çalınan hesapların çoğunluğunun Fransız ve İngiliz kullanıcılara ait olduğunu ve tespit ettikleri 45 binlik rakamın aslında çok daha fazla olabileceğini belirtti. Facebook yetkilileri konuyu incelediklerini ve üstünde çalıştıklarını açıkladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.