Twitter bebeklerin oyuncağı oldu


Bebeklerin yeni oyuncağı Twitter oldu. Üreticilerin bebekler için geliştirdiği cihazlar sayesinde artık anne karnından bile tweet atmak mümkün.
Sosyal ağların yaygınlaşması ile beraber bebekler artık çıngırakla değil, Twitter’la oyunuyor. Radikal’in haberine göre üreticilerin bebekler için tasarladığı Twitter uyumlu cihazlar, bebeklerin anne karnından bile ‘Tweet’ atmasını sağlıyor. Konuşamayan bebekler ise isteklerini Twitter üzerinden ileterek, aileleri ile iletişim kurabiliyor. İşte büyüklerin bilgisayar, akıllı telefon ve tablet PC’leri ile bakamadan yapamadığı Twitter’ı bebeklerin eline düşürecek oyuncaklar…
ANNE KARNINDAN TWEET ATIYORLAR
Her şey genç bir baba adayının bebeğinin anne karınında ne yaptığını merak etmesiyle başladı. ‘Kickbee’ adındaki uygulamayı oluşturan Corey Menscher, eşi için bir kemer geliştirdi. Kemer üzerine sensörler yerleştirilen cihaz, kablosuz bağlantı ile bilgisayara bağlanıyor. Düşük voltaj ile bebeğin her hareketini eşzamanlı olarak Tweet atıyor. Cihaz, Java aplikasyonu kullanarak Bluetooth özellikli bilgisayar ve akıllı telefonlara bağlanabiliyor. Yollanan Tweet’ler bebeğin kullanıcı hesabında saklanabiliyor.
İSTEKLER TWİTTER ÜZERİNDEN
Bir diğer teknoloji de bebeklerin ihtiyaçlarını anlamaya yönelik. Bu cihaz sayesinde bebekler ihtiyaçlarını ağlayarak değil, tweet atarak giderecek. Belçika Hasselt Üniversitesi’ndeki bir grup öğrencinin geliştirdiği Twitter bağlantılı oyuncak bebeklerin isteklerini twitter üzerinden gönderilmesini sağlıyor. Cihaz kablolu olarak internete bağlanıyor. Bebekler oyuncağın üzerinde bulunan ihtiyaç tuşlarına basarak twitter hesaplarına ileti gönderiyor. Örneğin, susadığında su tuşuna basarak tweet atıyor. Bebek anne ya da babasının fotoğrafı üzerine basarsa ‘@anne seni özledim’ tweeti gönderiyor. Şu anda prototip olarak yapılan ürün konuşamayan bebeklerin derdini anlatmaları için yardımıcı olacak. Oyuncağı geliştiren öğrenci grubu ise oyuncak markası Ficher Price’tan 5 bin euroluk ödülü bu cihaz ile aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.