1 Mayıs: Beşiktaş Meydanı’nda 'TOMA’lı müdahale

1-Mayıs-Beşiktaş-müdahale-2015-1Sabah saatlerinden beri süren gerginlik yerine TOMA’lı müdahaleye bıraktı.
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin aldığı “1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama” kararı doğrultusunda, Beşiktaş Meydanı’nda toplanan gruba saat 14:00 sıralarında müdahale geldi. Polis Taksim’e çıkmakta kararlı olduğunu belirten gruba izin vermedi. Önce dağılmaları yönünde uyarı yapan polis daha sonra TOMA’larla müdahalede bulundu.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak isteyen gruplar, sabah saatlerinden itibaren Beşiktaş Meydanı’nda toplandı. Gruptakiler, saat 12.00′de Taksim’e doğru yürüyüşe geçmek üzere Barbaros Bulvarı girişinde kortej oluşturdu. Grubun karşı tarafına da polis barikat kurdu. Kortejde yer alan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen aralıklarla polislerin yanına giderek, TEM Şube Müdürü Mustafa Çalışkan’la görüştü ve yolun açılmasını istedi.
Çalışkan da bütün katılımcılarıTaksim’e alamayacaklarını, bir grubun sembolik olarak çelenk bırakılabileceğini söyledi, açıklamanın da Beşiktaş’ta yapılmasını istedi.
Bunun üzerine de Kani Beko da Beşiktaş’a gelmeye çalışan işçilerin de yollarının polislerce kesildiğini ve kitlenin toplanamadığını ifade ederek, yolların açılmasını talep etti. 1 Mayıs Tertip Komitesi ile yetkililerin görüşmesi sonuçlanmayınca polisten TOMA’lı müdahale geldi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.