Allahuekber Dağları'na Şehitlerimizi andılar

Osmanlı-Rus savaşı sırasında rakımı 2 bin 500- 3 bin 200 metreyi bulan Allahuekber Dağları’nı aşmak isterken donarak şehit olan 60 bin mehmetçiği anmak için yola çıkan Türkiye İzcilik Federasyonu’na bağlı 400 izci, ağır kış şartlarına direndi. Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu, hava sıcaklığının sıfırın altında 20 derecenin altına düştüğü dağlarda 2 gün boyunca barınan izciler, şehitler için Fatiha okudu.
Türk savaş tarihinde en büyük acının yaşandığı Sarıkamış Harekatı’nda şehit düşen dedelerini anmak için ‘Milli bilinç kampı’ düzenleyen Türkiye İzcilik Federasyonu üyeleri, harekatın 97’inci yıldönümünde Allahuekber Dağları’na tırmandı. Türkiye’nin dört yanından gelen 9-60 yaşındaki 73’ü kadın yaklaşık 400 izci, Federasyon Başkanı Hasan Dinçer Subaşı yönetiminde önce Bardız Yaylası’nda bulunan şehitleri ziyaret etti. Şehitler için Fatiha okuyarak dua eden izciler, 1 metreye ulaşan kar kalınlığına ve soğuğa aldırış etmeden 2 gün süren şehitlik ziyaretlerini tamamladı.
Deniz seviyesinden 3 bin 200 metre yükseklikteki Allahuekber Dağları’nı aşan izciler, dedelerini andı. Filistinli 28 izcinin de katıldığı ‘Milli bilinç kampı’nın önemini anlatan Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, çoğunluğunu çocuk ve gençlerin oluşturduğu izcilerin ilgisinin memnun edici olduğunu söyledi.
Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı’nda Doğu Anadolu’da kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan’ı yeniden almak için 14 Aralık 1914’te Erzurum’un Köprüköy’e geldi. Bir kolorduyla düşman cephesini tespit, iki kolorduyla kuzey kanadından kuşatma planı yapan Enver Paşa, Sarıkamış’ı ele geçirdikten sonra Rus ordusunu imha etmeyi hedefledi. 9, 10 ve 11’inci Kolordular ile 2’inci Süvari Tümeninden oluşan Enver Paşa idaresindeki 3’üncü Ordu Komutanlığı 22 Aralık 1914’te hareketa başladı. Allahuekber Dağlarını aşmakla görevlendirilen 10’uncu Kolordu Komutanlığı’na bağlı askerler, zorlu kış şartlarına daha fazla direnemedi. 22 Aralık 2014’te başlayan harekat, 15 Ocak 1915’te 60 bine yakın mehmetçiğin donarak şehit olmasıyla sona erdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.