Almanya, Belçika ve Kanada Başkonsolosluğu’nda ‘sarı toz’ alarmı

AFAD-sarıtoz-2014-1İstanbul’da başkonsolosluklara zarf içinde gönderilen “sarı toz” polisi alarma geçirdi. Olayla ilgili incelemelerini sürdüren AFAD ekipleri, Kanada Başkonsoluğu’nda 1 kişinin doğrudan 6 kişinin ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldığını açıkladı

Almanya, Kanada ve Belçika Başkonsolosluklarına içinde sarı renkli toz bulunan zarf yollandı. AFAD ekipleri, Almanya, Kanada ve Belçika Başkonsolosluklarında inceleme yapıyor.

Başkonsolosluk görevlilerin durumu bildirmesi üzerine polis alarma geçti. İlk olarak Levent’teki Kanada Başkonsolosluğu’na gelen AFAD görevlileri özel kıyafetle içeri girerek inceleme başlattı.

Aynı ihbarların Almanya ve Belçika Başkonsolosluklarına da gelmesi üzerine o noktalara da ekipler gönderildi. İncelemeler devam ediyor.

AFAD’dan açıklama

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda açılan bir zarfla ilgili, “Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. İstanbul İl AFAD KBRN ekibince alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara’da Hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildi” bilgisini verdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda açılan bir zarfın içinden sarı renkte toz maddesi çıkması üzerine AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoloji ve Nükleer (KBRN) ekiplerinin hızla olaya müdahale ettiği belirtildi.

KBRN ilk müdahale ekiplerinin olay yerine intikali sırasında, AFAD Merkez KBRN Ekibi koordinasyonu sağlayarak konsolosluk yetkililerine alınması gereken ilk tedbirler hakkında bilgi verdiği vurgulanan açıklamada, olay yerine ulaşan İstanbul İl AFAD KBRN ekiplerinin, şüpheli zarfı prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabi tuttuğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Zarfın açıldığı odanın havalandırma sistemi kapatılarak maddeyle temasa geçmiş olabilecek kişilerin kattan ayrılmamaları sağlandı, çapraz kontaminasyon engellendi. Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. Olay yerine ulaşan KBRN İlk Müdahale Ekipleri numune alma işlemini tamamladı, alan ve kişi dekontaminasyon işlemleri ise devam ediyor.

Olay yerinde hazır bulunan UMKE Ekipleri, madde ile temasa geçmiş olabilecek kişilere gerekli tıbbi desteği sağlamaktadır. İstanbul İl AFAD KBRN ekibince alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara’da Hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildi.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.