Anayasa Mahkemesi CHP milletvekili Balbay’ın tutukluğunu “hak ihlali” saydı

Anayasa Mahkemesi CHP milletvekili Mustafa Balbay’ın tutukluğunu “hak ihlali” saydı. Mahkeme Balbay’a 5 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

Mustafa Balbay-5TÜRKİYE-Balbay’ın uzun tutukluluk ve adil yargılanma hakkı itirazını bugün görüşen AYM milletvekili olmasını dikkate alarak “uzun tutukluluğu hak ihlalidir” şeklinde karar verdi.

5 BİN LİRA TAZMİNAT KARARI
AYM, kararında devletin CHP’li Mustafa Balbay’a uzun tutukluluğu nedeniyle beş bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Eğer AYM, Balbay’ın tutukluluğunu tedbiren durdursaydı, tahliye yolu açılacaktı. Bu karar diğer tutuklu vekiller ve tutukluluğu uzayan Ergenekon sanıkları yönünden de AYM’ye bireysel başvuru yapıp uzun tutuklama tazminatı isteme yolunu açtı. Balbay’ın avukatları İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, AYM kararının bağlayıcı olduğunu belirterek, Balbay’ın temyiz sürecindeki yargılamasının tutuksuz yapılmasını talep edebilecekler.

SADECE BALBAY’A TAZMİNAT
Anayasa Mahkemesi, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın uzun tutuklulukla ilgili yaptığı bireysel başvuruda, haklarının ihlal edildiğine karar verirken sadece Balbay’a tazminata hükmetti.

***

“Ben yarın tahliyeye de uzunca bir süre daha zindan koşullarına da hazırım”

CHP Parti Meclisi Üyesi Umut Akdoğan, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından Sincan Cezaevi’nde görüştü. Akdoğan, Balbay’ın “Ben yarın tahliyeye de uzunca bir süre daha zindan koşullarına da hazırım” dediğini aktardı.

CHP Parti Meclisi Üyesi Umut Akdoğan, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından Sincan Cezaevi’nde görüştü. Akdoğan, Balbay’ın “Ben yarın tahliyeye de uzunca bir süre daha zindan koşullarına da hazırım” dediğini aktardı.
Anayasa Mahkemesi’nin, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın uzun tutuklulukla ilgili yaptığı bireysel başvuruda haklarının ihlal edildiğine hükmetmesinin üzerine CHP Parti Meclisi Üyeleri Meryem Gül Çiftçi ve Umut Akdoğan Sincan Cezaevi’nde Balbay ile görüştü.

Balbay ile yaptıkları görüşmenin detayları hakkında Twitter’dan açıklamalarda bulunan Akdoğan, Sincan Cezaevi’nde Balbay ile bir görüşme yaptıklarını aktardı. Balbay’ın kararlı, inançlı ve umutlu olduğunu belirten Akdoğan, Balbay’ın “Bu sadece Balbay olayı değil, Türkiye’deki haksız yargılamalardan geriye dönüşün, adil yargılama yoluna girişin başlangıcı olmasını diliyorum” dediğini takipçileri ile paylaştı.

Balbay’ın “Gelinen noktada dondurmayı üfleyerek yiyorum” dediğini söyleyen Akdoğan, Balbay’ın gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Balbay’ın “Bu karar sadece Balbay için özgürlüğe açılan kapı olarak değil, tüm hukuksuzlukların durması ve yeni bir sürecin başlaması olarak görmeyi yürekten diliyorum” dediğini aktaran Akdoğan, Balbay’ın içinde bulunduğu ruh halini “Ben yarın tahliyeye de uzunca bir süre daha zindan koşullarına da hazırım” diyerek ifade ettiğini anlattı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.