CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay 30 ay sonra yemin etti

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 4 yıl 277 gün sonra özgürlüğüne kavuştu. Balbay, saat 14.00′de Meclis kürsüsünde yemin etti.

TÜRKİYE-CHP’liler Balbay’ı ayakta alkışlarken hükümetten sadece Zafer Çağlayan’ın alkışladığı görüldü.

CHP İzmir Milletvekili Balbay, 4 yıl 9 aylık tutukluluk süresinin sonunda tahliye edildi ve 10 Aralık’ta ilk kez Genel Kurul salonuna girdi.

KILIÇDAROĞLU İLE GELDİ
Meclis’e gelir gelmez Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki makamına çıkan Balbay, burada basın eşliğinde Kılıçdaroğlu ile bir süre sohbet etti.

SADECE ÇAĞLAYAN ALKIŞLADI
Genel Kurul açılır açılmaz Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Balbay’ı yemin etmek üzere kürsüye davet etti. CHP’liler Balbay’ın kürsüye gidişini ayakta alkışladı.

Hükümetten ise sadece Ekonomi Bakanı zafer Çağlayan’ın Balbay’ı alkışladığı görüldü.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ YOK
Balbay’ın yemin ettiği oturumda Başbakan Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salonda değillerdi.
Genel Kurul’un hükümete ayrılan sıralarında en önde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ oturuyordu.
MHP’LİLERİN DE ELİNİ SIKTI
Balbay yemin ettikten sonra Genel Kurul’da CHP sıralarının en önünde oturanların ellerini tek tek sıktı. Ardından MHP’lilere ayrılan bölüme de geçerek orada da en önde oturan MHP’lilerin ellerini sıkıp yerine geçti.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Balbay’ı kürsüden kutlayarak ”Yemin etmesinin 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne denk gelmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Çiçek, uzun süredir tutuklu olanların da özgürlüğe kavuşmaları dileklerini iletti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.