Denktaş'a hüzünlü veda


Bağımsızlığa adanan bir ömür.
1923-2012 Rauf Denktaş
Rahat uyu büyük Kahraman
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın iki gün sürecek cenaze töreni başladı.
Geçtiğimiz Cuma günü hayatını kaybeden Denktaş için Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde tören düzenlendi.
Törene KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Denktaş’ın ailesi, sevenleri ve hastane çalışanları katıldı. Askerlerin omzunda hastaneden çıkarılan naaş, hastane önünde oluşturulan özel platforma konuldu. Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş ve kızı Ender Vangöl tören boyunca gözyaşı döktü. Acılı aileyi yakınları teselli etti.
Saygı duruşunun ardından Denktaş’ın naaşı yine askerlerin omzunda cenaze aracına konuldu. Denktaş’ın naaşı tören için kortej halinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledildi. Burada askerlerin 24 saat nöbetinin ardından yarın ikinci tören başlayacak.
Denktaş’ın naaşı, yarın saat 10.00’da top arabasına alınarak Cumhurbaşkanlığı’ndan Selimiye Camii’ne götürülecek. Cenaze namazı kılınmasının ardından naaş Cumhuriyet Parkı’na intikal ettirilecek ve 14.30’da burada tören yapılacak. Denktaş’ın naaşı saat 15.00’te ise defnedilecek.
Cenazeye, büyük ilgi var. Türkiye’den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan RecepTayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin yanı sıra, muhalefet liderleri ve diğer bazı ülkelerden konukların katılması bekleniyor.
Ayrıca İngiltere’den de çok sayıda Kıbrıslı Türk adaya gidiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.