Denktaş’ın ofisinde taziye defteri açıldı

Bağımsızlığa adanan bir ömür.
1923-2012 Rauf Denktaş
Rahat uyu büyük Kahraman
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yarın başlayacak ve Salı günü devam edecek cenaze töreninin ardından, Salı günü öğleden sonra son yolculuğuna uğurlanacak.
Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı, Lefkoşa’da, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin karşısında yer alan Cumhuriyet Parkı’na gömülecek.
Denktaş’ın vefatı nedeniyle dün olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’nun KKTC’de Cuma günü gün batımına kadar yas ilan etmesinin ardından bayraklar yarıya indirildi. Genel yas nedeniyle Salı günü “acil servisler” dışındaki devlet daireleri ve okullar tatil olacak.
Başbakanlık tarafından yayımlanan genelgeyle, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş için gerçekleştirilecek devlet töreni dolayısıyla ülkedeki (hastane, sivil havacılık, gümrük, güvenlik güçleri vs gibi) elzem hizmet veren kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan tüm kamu kurum ve kuruluşları Salı günü 08:00 – 15:30 saatleri arasında idari tasarrufla tatil edildi. Tüm okullarda eğitime Salı günü ara verildi. Ulusal yas süresince kamu kurum ve kuruluşlarında her türlü açılış, tören, kutlama vs gibi etkinlikler de ileri bir tarihe ertelendi.
CENAZE TÖRENİ PROGRAMI
Denktaş için yarın ilk tören saat 10.00’da YDÜ Hastanesi’nde yapılacak. Denktaş’ın naaşı saat 10.30’da hastaneden Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledilecek. Saat 11.00’de naaş Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda karşılanacak ve Cumhurbaşkanlığı bahçesinde tören düzenlenecek. Törenin ardından saat 11.30’dan Salı günü saat 09.00’a kadar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saygı geçişi yapılacak ve ihtiram nöbeti tutulacak. Bu arada Taziye Defteri de imzalanabilecek.
Salı günü saat 10.00’da Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşı top arabasına alınarak, 10.15’de Cumhurbaşkanlığı’ndan Selimiye Camii’ne götürülecek. 11.15-11.30 arası Selimiye Camii’nde Denktaş’ın naaşı musalla taşına konulacak. 12.07’de öğle namazı ve 12.30’da da cenaze namazı kılınmasının ardından 12.45’de naaş top arabasına konularak Selimiye Camii’nden Girne Kapısı’na götürülecek. 14.00’de ise Girne Kapısı’ndan Cumhuriyet Parkı’na intikal ettirilecek ve 14.30’da burada tören yapılacak. Denktaş’ın naaşı saat 15.00’te ise defnedilecek.
CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA TAZİYE DEFTERİ AÇILACAK
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Cumhurbaşkanlığı’nda yarın saat 11.30’dan Salı günü sabah 09.00’a kadar taziye defteri açılacak ve bu sürede katafalkın yanında tutulacak ihtiram nöbetinde devletin üst düzey yetkilileri görev alacak.
DENKTAŞ’IN OFİSİNDE TAZİYE DEFTERİ AÇILDI
Bu arada Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Lefkoşa’daki çalışma ofisinde taziye defteri açıldı.
Denktaş ailesi de ofiste taziyeleri kabul ediyor.
CENAZEYE KATILACAK KONUKLAR
Cenazeye, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin yanı sıra diğer bazı ülkelerden de konuklar gelmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.