Dünya basını Türkiye’de Youtube’un engellenmesine geniş yer verdi

Youtube-yasaklandı-2014-3Dünya basını Türkiye’de Twitter’ın ardından Youtube’un da engellenmesine geniş yer ayırdı. Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, “Bu yasak; Türkiye’nin, acımasız internet sansürleri uygulayan Çin, Suriye ve Kuzey Kore’yi de kapsayan ülkeler kulübündeki yerini sağlamlaştırdı” ifadesini kullandı.

YASAK FINANCIAL TIMES’IN MANŞETİNDE
Financial Times gazetesi manşetten verdiği haberde, üst düzey ulusal güvenlik yetkililerinin Suriye’yle muhtemel bir savaşı değerlendirdikleri iddia edilen konuşma kayıtları nedeniyle, zor durumdaki hükümetin YouTube’a erişimi engellediğini aktarıyor. Perşembe günü sızdırılan ses kayıtlarının öncekilere göre daha kışkırtıcı olduğuna dikkat çeken Financial Times, Başbakan’ın “ulusal güvenlikle ilgili konuşmaların dolaşması ikiyüzlülüktür” açıklamasını aktardı.

BBC: YOUTUBE ENGELLENDİ
İngiliz BBC televizyonu Türkiye’deki Youtube yasağını “internete sızan ses kayıtları nedeniyle Türkiye Youtube’u engellendi” başlığı ile duyurdu.
Yasağın Twitter’in engellemesi ile açılan karşı davanın ardından geldiğine vurgu yapan BBC, pazar günü önemli yerel seçimlerle yüzleşecek Erdoğan’ın daha önce sosyal medyayı yanlış bilgi yaymakla suçlayarak Youtube ve Twitter’in kapatılacağını ima ettiğini yazdı.

INDEPENDENT: TÜRKİYE YOUTUBE’U ENGELLEDİ
Independent gazetesi de yüksek güvenlikli Suriye ile ilgili toplantı diyalogların internete sızdırılmasının ardından Türkiye’de Youtube’un da yasaklandığını duyurdu.
Seçimler öncesinde yolsuzluklarla ilgili suçlamaların kullanıcılar tarafından yayılmasının ardından Başbakan Erdoğan’ın “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” açıklamasını hatırlatan gazete, bu hafta sonu yapılacak seçimlerin hükümetin geleceğini belirleyeceğine vurgu yaptı.

WALL STREET JOURNAL: TÜRKİYE O KULÜPTEKİ YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRDI
Gazetenin bugünkü baskısında manşetten verdiği haberde, “Türk hükümetinin kritik yerel seçime günler kala Youtube’u yasaklaması ve medyasını kısıtlaması uluslararası bir öfkeye neden oluyor” denildi.
Haberde, “Bu yasak; Türkiye’nin, acımasız internet sansürleri uygulayan Çin, Suriye ve Kuzey Kore’yi de kapsayan ülkeler kulübündeki yerini sağlamlaştırdı” ifadesi kullanıldı.

GUARDIAN: TÜRKİYE ULUSAL GÜVENLİK ENDİŞELERİ NEDENİYLE YOUTUBE’U KAPATTI
İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian, teknoloji devi Google’nin Youtube’un Türkiye’de yasaklanmasının araştırdığı açıklamasını aktararak Twitter’ın da birkaç gün önce engellendiğini hatırlattı.
Guardian, Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk skandalı ile boğuştuğunu ve hükümet ile ilgili yolsuzluk iddialarının son birkaç haftadır sosyal medya platformlarında paylaşıldığını yazdı.

DAILY MAIL: TWITTER’DAN SONRA YOUTUBE DA ENGELLENDİ
İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mail, Türkiye’de Twitter’ın yasaklanmasından günler sonra Youtube’un da Suriye’ye ilgili yapılan gizli toplantıya katılan üst düzey yetkililere ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının internete sızması nedeniyle engellendiğini yazdı.

ANSA: TÜRKİYE TWITTER’DAN SONRA YOUTUBE’A ERİŞİMİ ENGELLEDİ
İtalyan haber ajansı internet sitesinde “Türkiye: Twitter’dan sonra YouTube’a erişimi engelledi” başlığıyla verilen haberde, üst düzey yetkililer arasında yapılan, gizli Suriye toplantısına ait olduğu iddia edilen ses kaydının sosyal ağda yayınlanmasının ardından kısıtlama kararının alındığı belirtildi. Twitter’in kapatılmasından bir hafta sonra YouTube erişiminin de engellendiğine vurgu yapılan haberde, uygulamanın yerel seçimlerden üç gün önce yapılıyor olmasının da altı çizildi.
Haberde, Ocak ayından beri hemen hemen her gün Twitter ve YouTube üzerinden Erdoğan’ı zora sokan video ve ses kayıtlarının yayınlandığı belirtilirken, “Dün ortaya çıkan bir ses kaydı, Başbakan’ı 2010 yılında dönemin muhalefet lideri Deniz Baykal’a karşı kırmızı noktalı bir videonun yayılmasını organize ettiği suçlamasına maruz bıraktı” ifadesine yer verildi. Son olarak üst düzey yetkililerin katıldığı gizli Suriye toplantısına ait olduğu iddia edilen ses kaydının Youtube’da yayınlandığı belirtildi.

CORRIERE DELLA SERA: ERDOĞAN YOUTUBE’UN DA AĞZINI BAĞLADI
Gazetenin internet sitesinde, haberin alt başlığında, “Türk Başbakan Twitter’in ardından video platformunu da sansürledi. Geçen günlerde Suriye ilgili bir görüşmenin ses kayıtları yayınlandı” denildi. Haberin devamında, “Twitter’la başaramadı, YouTube ile yeniden deniyor” ifadesine yer verildi. Kararın gizli Suriye toplantısına ait olduğu iddia edilen ses kaydının yayınlanmasının ardından alındığı belirtildi. Haberde Erdoğan’ın oğlu ve bakanlarının başkalarıyla yaptıkları görüşmelerin YouTube üzerinden yayınlanan görüntü ve ses kayıtlarıyla “rüşvet” iddialarının ortaya atıldığı, Erdoğan’ın ise sosyal ağın kendisine ve hükümetine komplo kurmak amacıyla bir enstrüman olarak kullanıldığını iddiasında olduğu vurgulandı.

LA REPUBBLICA: TÜRKİYE, TWIITTER’DAN SONRA YOUTUBE DA KAPANDI
La Repubblica gazetesinin internet sayfasında ilk sıralarda yer bulan haberde Cumhurbaşkanı Gül’ün Twitter yasağına müdahalesinin etkili olmadığı belirtilerek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en popüler web medyası üzerine kişisel saldırısını sürdürüyor” yorumu yapıldı.

İL SOLE 24 ORE: YENİ YASAK, TÜRKİYE TWITTER’DAN SONRA YOUTUBE’U DA DURDURDU
Günlük ekonomi gazetesi İl Sole 24 Ore internet sitesinde de Türkiye’de Youtube’a erişimin engellenmesi, “Yeni yasak, Türkiye Twitter’dan sonra Youtube’u da durdurdu” başlığıyla duyuruldu. Haberde “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle” geçen Cuma Twitter’ın yerel seçimlerden üç gün önce de Youtube’un durdurulmasının Türkiye’de tansiyonu yükselttiği belirtildi. Ayrıca, “Pazar günü yapılacak seçimlerde, başbakan ve hükümetini vuran skandalların etkisinin ne olacağı belli değil” denilen haberde, Erdoğan’ın güç kaybetmesinin beklendiği ancak tahminde bulunmanın mümkün olmadığı kaydedildi. “Sultanın tahtta kalması halinde büyük olasılıkla daha İslamcı ve otoriter bir Türkiye ya da daha demokratik ve Avrupa’ya yakın bir Türkiye olma yol ayrımında” yorumunda bulunuldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.