Ekonomist’ten:'Ankara'nın kafasını kızdırmayın'


Economist dergisi internet sitesinde Türkiye’ye ilişkin bir fotoğraf albümüne yer veriyor.
“AKP, 2002’de Türkiye’de göreve geldiğinde birçokları İslami bir gündemi olmasından korkmuştu” denilen giriş yazısında “ama bugün daha çok korku yaratan şey, çoğu kişinin gözünde yaklaşan otoriter yönetim”görüşü dile getiriliyor.
“Erdoğan, 1960’dan bu yana önceki dört yönetimi deviren ordu karşısında sivil iktidarı adil biçimde tesis etti. Ama kimileri hükümetin, gazetecilere zulüm dahil olmak üzere, meşru muhalefete yönelik tacizi haklı çıkarmak için darbe korkusunu kullandığına inanıyor. İddia edilen bir darbe planı için uzun zamandır yürütülen Ergenekon soruşturmasında yüzlerce kişi tutuklandı ama tek bir mahkumiyet kararı bile çıkmadı.
İnsan haklarını takip eden Avrupa Konseyi, 10 Ocak’ta Türkiye’de “adalet yönetiminde sürüncemede kalan, sisteme bağlı eksiklikleri” anlatan bir rapor yayınladı. Hükümet, bağımsız yargı sisteminin, sadece işini yaptığında ısrar ediyor. Ancak Türkiye bölgesel gücünü gösterip Avrupa Birliği’yle üyelik görüşmelerine devam ederken, eleştiriler karşısında tutumunun ince elenip sık dokunmasını bekleyebilir.”
Bu yazı ve ‘Ankara’nın kafasını kızdırmayın’ başlığı altında, 7 ayrı fotoğrafla Türkiye’de son dönemdeki kimi gelişmeler toparlanmış.
Albümde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Silivri cezaevini toplama kampına benzettiği için soruşturma başlatılmasından eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un darbeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklanmasına birçok konu yer alıyor.
1980 darbesi sonrası Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in hakkında iddianamede ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya olmasından basın özgürlüğü mücadelesi ayrıca Ahmet Şık ve Nedim Şener hakkındaki davalar da yer verilen başlıklardan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.