Emekli Orgeneral Doğan ve avukatlarına suç duyurusu

‘Balyoz Planı” davasına bakan mahkeme heyeti, tutuklu sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan ile 5 avukat hakkında duruşmalardaki beyanları nedeniyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Mahkeme Heyeti tarafından sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar açıklandı.
Buna göre mahkeme heyeti, Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan aramada elde edilen ve iddianamede delil olarak bulunan CD’ler ile 5 No’lu hard diskin imajının birer örneğini talep eden sanık ve avukatlara verilmesini kararlaştırdı.
İkinci ”Ergenekon” davasında tutuklu olarak yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün savunması alınmak üzere sağlık personeli gözetiminde daha sonra yapılacak olan duruşmalardan birinde hazır edilmesi için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, mazeretsiz olarak duruşmaya gelemeyen sanıklar Ahmet Gökhan Rahtuvan, Eyüp Aktaş, Muharrem Selçuk Ünal ve Tuncay Küçük’ün bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine hükmetti.
Mahkeme heyeti, sanık avukatlarından Salim Şen ve Ziya Kara’nın 9 Ocak, avukat Oğuz Kayıran’ın 19 Ocak, avukat Haluk Pekşen’in 13 Ocak, avukat Ali Sezenoğlu’nun 16 Ocak ve tutuklu sanık Çetin Doğan’ın 17 Ocak’taki duruşmalardaki beyanları nedeniyle gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Gölcük Donanma Komutanlığında 6 Aralık 2010 tarihindeki aramada elde edilen materyaller üzerinde yapılan parmak izi incelemesine ilişkin raporun gönderilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılarak, tüm sanıkların 2001 ile 2009 yılları arasında bilgisayar kullanıcı isimlerinin bulunup bulunmadığının bildirilmesine hükmetti.
Mahkeme heyeti, 249 tutuklu sanığın tahliye talebinin reddine karar vererek, duruşmayı 30 Ocak’a erteledi. Mahkeme ayrıca duruşmanın 31 Ocak ile 2, 3, 6, 7, 9, 10, 13 ve 15 Şubat’ta yapılmasını kararlaştırdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.