Emekli Orgeneral Hurşit Tolon tutuklandı

 
Yedi ay tutuklu kaldıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, “darbeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamasıyla tutuklandı.
İkinci Ergenekon Davası kapsamında tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon savcının talebi üzerine tutuklandı.Tolon’un savunmasının tamamlanmasının ardından Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un GATA’dan gelen raporlar ve kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti.
Savcının talebinin ardından Tolon ve avukatları söz alarak talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese duruşmaya verilen bir saat aranın ardından kararını açıkladı. Başkan Özese, Tolon’a atılı “darbeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamalarını hatırlatmasının ardından dosyaya yeni giren deliller ışığında kuvvetli suç şüphesinin varlığı, delilleri karartma şüphesini gerekçe göstererek tutuklanmasına karar verdi. Karar verilen arada ise Tolon ‘un eşi Ayla ve kardeşi Bülent Tolon’un Hurşit Tolon’un yanına giderek destek olduğu görüldü.
GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR
Kararın ardından Tolon’un eşi ve kardeşi gözyaşlarını tutamadı. Eşi Ayla Tolon mahkeme heyetine de tepki gösterdiği görüldü. Kararın ardından tutuklama işleminin yapılabilmesi için duruşma salonu boşaltıldı.
Hurşit Tolon, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve darbe planlamaktan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istemiyle yargılanıyor.
BU TALEBİ HAK ETMİYORUM
Emekli Orgeneral Hurşit Tolon da, kararla ilgili olarak ”Hiçbir örgütün üyesi ve yöneticisi olmadım. Bütün duruşmalara geldim, kaçmadım, adli kontrol talebine aykırı hareket etmedim. Bu talebi hak etmediğimi düşünüyorum” dedi.
SAĞLIK DURUMU NEDENİYLE TAHLİYE EDİLMİŞTİ
Soruşturma aşamasında 6 Temmuz 2008 tarihinde tutuklanmasına karar verilen Emekli Orgeneral Tolon, yaklaşık yedi ay tutulduğu Silivri Cezaevi’nden 7 Şubat 2009 sağlık durumu bozulduğu gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.