Ermenek madenindeki eksikler tespit edildi

Ermenek-maden-faciası-2014-4Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Ermenek’te üç işçiye ulaşıldığı yönündeki iddiaların gerçeğ yansıtmadığını belirterek, “Şu anda bizim ulaştığımız bir kardeşimiz yok” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek’teki maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerden üçüne ulaşıldığı yönündeki iddialara ilişkin, “Şu anda bizim ulaştığımız bir kardeşimiz yok. Ulaştığımız yer de yok” dedi.

Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

Bu gece itibarıyla bazı spekülatif cümleler de görüyoruz. Bazı televizyonlarda bize sordu vatandaşımız, ‘3 kişiye ulaşılmış nasıl olacak?’ diye. Şu anda bizim ulaştığımız bir işçi kardeşimiz yok. Herhangi bir ulaştığımız yer de yok. Her açtığımız su seviyesinde karşımıza yeni bir tablo çıkabilir. O yüzden böyle, beklentileri yükseltmek, vatandaşımızın ümitleriyle oynamak gerçekçi de olmaz, doğru da olmaz.

Temel manada şu anda bu su sevkiyatı devam ediyor. Ama 1 saat sonrasıyla alakalı nasıl bir tabloyla karşılaşacağımızı bilmiyoruz. O yüzden bu manada süre vermemiz de doğru değil, gerçekçi de değil. İşte ‘3 saat sonra ne olur, 5 saat sonra ne olur?’ dediğinizde, çok gerçekçi cevaplar bulamayabiliriz.

Ermenek’te 18 işçinin mahsur kaldığı madenin son teftişinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden 12 maddede noksan husus tespit edildi.

Ermenek’te 18 işçinin mahsur kaldığı maden son 2 yılda 4 kez denetlendi. Son teftiş raporuna göre, iş sağlığı ve güvenliği yönünden 12 maddede noksan husus tespit edildi, teftiş esnasında 4 maddedeki eksik giderildi.

İşletmedeki eksikler arasında, “ocak genelinde bacalarda yapılan ilerleme ve hazırlık çalışmalarında kontrol sondajı yapılmaması”, “ocak genelinde tahkimat bağlantılarının fırça, kama ve takoz ile irtibatlandırılması ve çintilerin yan ve üstten galeri civarına sıkılanması hususunda eksiklikler”, “özellikle yer altı ocağında yaşanabilecek bir acil durum hususunda ve genel acil durum hususunda güvenlik tatbikatı yapılmaması” yer alıyor.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı kayıtlarına göre, Has Şekerler Madencilik Enerji Nak. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Kömür İşletmesi, Ermenek Pamuklu Köyü Takanderesi mevkinde 10 Ekim 2009’da işe başladı.

2013 ve 2014’te 4 kez denetlendi

İş teftiş müfettişleri işletmeyi 2013 ve 2014’te 4 kez denetledi. Kömür ocağında, 17 Nisan 2013’te yapılan teftişte 2 maddede mevzuata aykırılık tespit edildi ve eksikler teftiş esnasında gidertildi.

Müfettişler geçen yıl 4-10 Ekimde işletmede ikinci bir teftiş gerçekleştirdi. Bu teftişte 10 maddede eksiklik tespit edildi. Eksikliler teftişler sırasında işverene tamamlatıldı.

Bu yılki ilk teftiş 13-14 ve 19 Şubatta yapıldı. Müfettişler işletmede tespit ettikleri 12 eksiğin teftiş sırasında giderilmesini sağladı.

İşletme son olarak 19-20 Haziranda teftiş edildi. Son teftişte iş sağlığı ve güvenliği yönünden 12 maddede noksan husus tespit edildi, teftiş esnasında 4 maddedeki eksik giderildi, 8 mevzuata aykırılık için ise 8 bin 960 lira idari para cezası uygulanması istendi.

İşte o eksikler

Teftiş raporuna göre, işletmede belirlenen 8 eksik şöyle:

– Yer altı ocağında ilkyardım odasında uygun talimat bulunmamakta,

– Ocakta zincirleme patlamayı engellemek amacıyla kurulması gereken yerdeki kömür tozunun bastırılmasını sağlayarak havaya kalkmasını önleyecek herhangi bir patlama barajı (taş tozu, su kullanılarak oluşturulmuş) bulunmamakta

– Ocak genelinde bacalarda yapılan ilerleme ve hazırlık çalışmalarında kontrol sondajı yapılmamakta

– Ocak genelinde tahkimat bağlantılarının fırça, kama ve takoz ile irtibatlandırılması ve çintilerin yan ve üstten galeri civarına sıkılanması hususunda eksiklikler bulunuyor. Yan baskılar sonucunda kesit darlığı ve düzenli olarak tamir, tarama yapılması gereken yerler mevcut

– İş yerinde yangın tatbikatı yapılmış olup, özellikle yer altı ocağında yaşanabilecek bir acil durum hususunda ve genel acil durum hususunda güvenlik tatbikatı yapılmamış

– Yer altı ocağında 6 bekleme barajı bulunmaktadır. Bu barajların arkasında kalan galerilerdeki gaz miktarının ölçümü için numune borusu bulunmamakta

– Çalışanlara verilen çizmeler malzeme düşmesi ve darbeye karşı burun koruyucu özellikte değil

– Yer altı ocağında martopikör ile yapılan çalışmalarından maruz kalınan titreşimin boyutları ve buna bağlı sağlık muayeneleriyle ilgili kayıtlar görülmedi

– Teftiş döneminde yemekler yer üstünde yeniliyordu

Son teftiş raporuna göre, işletmede 210 erkek, 1 kadın çalışan bulunuyordu. İş yerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam ediliyordu.

Ocaktan günlük 150-200 ton kömür çıkarılıyordu. Ocakta merkezi izleme sistemi bulunuyordu. İş yerinde kurtarma istasyonu bulunuyordu. Ocakta 3 vardiya halinde çalışma yapılıyordu.

Yemek arası 30 dakika iken, çalışanlar yemeklerini yer üstünde bulunan yemekhanede yiyiyordu. Vardiya değişimleri yer üstünde yapılıyordu. Çalışanların mesleki eğitimleri vardı.

Madende sağlanan iyileşmeler

İş yerinde 13-14 ve 19 Şubatta yapılan teftişte ise şu konularda iyileştirmeler sağlandı:

– Tahkimatta görülen eksiklikler gidertildi

– Uygun olmayan merkezi izleme sistemi sensörleri uygun hale getirildi

– Ocak içinde kısa devre yapmasını önleyecek tedbirler alındı

– Hazırlık çalışmalarının tali olarak havalandırılması sağlandı

– Ana emici fanın birbirinden bağımsız 2 enerji kaynağına bağlanması ile yedek havalandırma grubunun otomatik olarak devreye girmesi sağlandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.