Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tutuklandı

Son dakika: Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tutuklandı

İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir genelkurmay başkanı olarak sivil bir savcının makamında ifade veren İlker Başbuğ, “Terör örgütü yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüs” suçlarını işlediği iddiasıyla sevk edildiği mahkemede tutuklandı.

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, tutuklama istemiyle mahkemede
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, “İnternet andıcı” soruşturması kapsamında “şüpheli” sıfatıyla ifade vermek üzere yoğun güvenlik önlemleri altında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi.
Makam aracıyla adliyeye gelen Başbuğ, basın mensuplarının soruları karşısında gülümsedi. Hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından adliyeye giriş yapan Başbuğ, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’ın bulunduğu kata çıktı. İlker Başbuğ, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’a saat 13:30’dan beri ifade veriyordu. Başbuğ’un savcılık sorgusu bitti. Tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.
İrtica ile Mücadele Eylem Planı ve İnternet Andıcı davalarının birleştirilmesinin ardından yargılamayı yapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık subayların savunmalarında “yetkili isim” olarak işaret ettiği ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Mahkemenin 30 Aralık 2011’de aldığı karar doğrultusunda emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında önceki gün İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Başbuğ’a tebligat gönderilmişti. Tebligatta Başbuğ’un bugün için “şüpheli” sıfatıyla ifadeye gelmesi istenmiş, ifade alma işlemine de İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen’in de katılacağı öğrenilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.