Ankara Gölbaşı’nda askeri helikopter düştü: 4 askerimiz şehit oldu…

Gölbaşı-askeri-helikopter-düştü-2013-1Ankara’ nın Gölbaşı ilçesi’nde eğitim uçuşu yapan askeri helikopterin yüksek gerilim hattına çarparak düşmesi sonucu meydana gelen kazada 4 pilot şehit oldu.

YAŞAM-Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre; helikopterin içinde 5 mürettebat bulunduğu hava kuvvetleri komutanlığına bağlı 4 askeri helikopterin de olay yerine inerek askerlerin enkaz kurtarma çalışmalarına başladıkları bildirildi..

Kaza, Gölbaşı-Konya Karayolunun 10. kilometresinde Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın da bulunduğu Oğulbey mevkiinde meydana geldi.

İçerisinde 2 pilotun bulunduğu görev uçuşu gerçekleştiren askeri helikopterin yüksek gerilim hattına çarparak düştüğü bildirildi. Sikorsky tipi askeri helikopterde bulunan pilot binbaşı, pilot üsteğmen ve iki teknisyenden kurtulan olmadığı belirtildi.

TSK: KAZANIN NEDENİ BELİRSİZ
Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada kazanın nedeninin henüz bilinmediği belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:
”Bugün (17 Aralık 2013 tarihinde) saat 11:00 sularında, Ankara-Konya karayolu Balâ yol ayrımı 1 km güneyinde (Gölbaşı’nın 12 km güneyi), Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz periyodik bakım sonrası tecrübe uçuşu esnasında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı kaza kırıma uğramıştır. Elim helikopter kazasında dört personelimiz şehit olmuştur. Kaza ile ilgili idari ve adli soruşturma başlatılmıştır.Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli aileleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

ŞEHİT ASKERLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Ankara Gölbaşı’nda düşen helikopterde şehit olan askerlerin isimleri ve memleketleri şöyle;
Kara Pilot Binbaşı Ahmet Duman – Kırıkkale,
Kara Pilot Üsteğmen Emre Acar – Aydın-Söke,
Teknisyen Kıdemli Başçavuş Erdinç Salkım – Tekirdağ,
Teknisyen Başçavuş Hüseyin Uluçeşme – Eskişehir.

BİR HELİKOPTER DÜŞTÜ HABERİ DE MARDİN’DEN
Mardin’de DE bir askeri helikopterin düştüğü ihbarı üzerine arama kurtarma ekipleri bölgeye hareket etti.

MARDİN VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Mardin Valisi Ahmet Cengiz ve Ömerli Kaymakamı helikopter düştüğü ihbarıyla ilgili “Böyle bir bilgi bize ulaşmadı. Araştırmalarımız sürüyor” dedi. Vali Cengiz, ‘Böyle bir olay yaşansaydı haberimiz olurdu’ dedi.

TBMM’DE BÜYÜK ÜZÜNTÜ
Acı haberi TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde alan milletvekilleri de büyük üzüntü yaşadı.

AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri TBMM’de üzüntülerini ifade ettiler.

BDP’li Pervin Buldan da oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu’dan söz isteyerek, “Biz de BDP grubu olarak yaşanan kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

BAŞBAKAN: BU HELİKOPTERLERDEN ÜÇ TANEYDİ. BİRİ DÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, Ankara’da düşen askeri helikopterle ilgili şunları söyledi:
”Böyle bir elim kaza oldu. Şu an da sebepler üzerine çalışmalara, sonuca henüz ermiş değil. Bununla ilgili çalışmalarını yapıyorlar. Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanımızla görüştüm. Oradaki teknik incelemelerden sonra netice açıklanacak. Yüksek enerji hatlarıyla ilgili bir şey yok. O yanlış bir bilgiydi. Tamamen teknik. Bunların mutad bakımları var. Bu yeni bakımdan çıkmış bir helikopterdi. Bunlardan üç tane var. İkisi uçuyor, birisi maalesef düştü.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.