Hrant Dink davasında alınan karar protesto edildi

Hrant Dink davasında kararın açıklanmasının ardından bugün ‘Hrant’ın Arkadaşları’nın çağrısı ile Taksim Meydanı’ndan Agos’un önüne bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşe on binlerce kişi katıldı.
19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in arkadaşları, tüm duyarlı kesimleri Dink’in ölümünün 5’inci yıldönümünde sessiz yürüyüşe çağırdı. Saat 13.00’de Taksim Meydanı’nda başlayan yürüyüş, AGOS Gazetesi’nin önünde son buldu.
Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş için çağrı yapan Hrant’ın Arkadaşları, çağrı metninde duyarlı kesimlere şu cümleler ile seslendi:
“Hrant Dink’i yok ettikleri günden bu yana tam beş yıl geçti. Beş yıl önce onu yüz binler İstanbul caddelerinde akarak, milyonlar ağlayarak uğurladı. Beşinci yılında o büyük dayanışmayı, o sessiz çığlığı, o çok büyük anlam taşıyan demokratik çıkışı tekrarlamak dileği ve umudundayız. Beş yıl boyunca cinayetin yargılanma sürecini hepimiz içimiz burkularak, öfkelenerek, isyan ederek izledik. Karşımıza üç beş tetikçi çıkardılar ve bununla yetinmemizi istediler.
O yüzden 19 Ocak 2012 Perşembe günü Hrant Dink’i olabildiğince büyük bir kitlenin katılımıyla anmak daha da bir anlam ve önem kazanıyor. Taksim Meydanının Elmadağ’a olan yönünde toplanacağız ve AGOS’un önüne yürüyeceğiz. Slogan yok. Örgütsel flama, bayrak yok. Bu sessiz bir çığlık.”
Hrant Dink yürüyüşü sonrası olaylar çıktı.
Tarlabaşı’nda otobüs ve otomobilleri taşlayan gruba polis müdahale etti.
Gösteriden sonra toplananlar dağılmaya başladı. Ayrılanlardan Taksim Meydanı’na yaklaşan bir grup Cumhuriyet Caddesi üzerindeki bankalara taş attı. Tarlabaşı’ndaki 20-30 kişilik bir grup da karşı yönden gelen araçlara taş ve meşrubat şişesi attı.
Taksim Meydanı’nda bekleyen polis harekete geçti. Polisin geldiğini gören gruptakiler dağıldı. Kovalamaca sonrasında polis gruptaki bazı kişileri gözaltına aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.