IOT Bedelli askerliğe geçiş süresi istedi

Hollanda’da Türkler için Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Aydın Akkaya, bedelli askerlik konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği mektupta, konunun gündeme gelmesiyle birlikte konsolosluklarda büyük yığılmaların olduğunu belirterek, gençlerin mevcut yasadan yararlanabilmeleri için 6 aylık bir geçiş süresinin getirilmesini istedi.
Yasa değişikliği önerisinin gündeme geldiği kısa süre içinde binlerce Türk gencinin yasadan yararlanmak amacıyla konsolosluklara akın ettiğini ve konsoloslukların işlem kapasitelerinin aşılmasından dolayı çoğunun sadece gişe numarası alabildiğine işaret eden Akkaya, mektubunda şöyle dedi:
“Dövizli askerlik yasasında değişikliğin tarafınızdan onaylandıktan sonra resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe gireceği belirtilmektedir. Yasa değişikliği önerisini kısa sürede onaylamanız durumunda, dövizli askerlik yasasından yararlanmak amacıyla konsolosluklara başvuran ve sadece gişe numarası alabilen on binlerce gencimiz zor durumda kalacaktır. Bu durumda yurt dışında yaşayan Türk gençleri iki kez mağdur duruma düşmüş olacaklardır. Bu nedenle Türkiye’de yaşayanlar için geçerli olan Bedelli Askerlik Yasasında olduğu gibi, uygulamadaki yasadan yararlanabilmeleri için en az 6 aylık bir geçiş süresi getirilmesini sizden önemle rica ediyoruz.”AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.