İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddianamesi kabul edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonların ardından özel yetkili savcının hazırladığı iddianame özel yetkili 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
34 tutuklu sanığın bulunduğu dava önümüzdeki günlerde İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
İddianamenin kabul edilmesi ile birlikte dava süreci de resmen başlamış oldu. İddianamenin kabul edilmesi ile birlikte dava dosyası üzerindeki gizlilik kararı da kaldırılmış oldu. Bugüne kadar yaşanan operasyon ve gözaltı süreçlerinde hangi şüphelilerin, hangi suçlamalar ile operasyon kapsamına dahil edildiği de ortaya çıkacak.
KOCAOĞLU İÇİN 397 YIL HAPİS İSTEMİ
Egedesonsoz.com’un elde ettiği detaylara göre İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlenen yolsuzluk operasyonuyla ilgili olarak özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil tarafından hazırlanan iddianame, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Yaklaşık 400 sayfalık iddianamede Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu için karıştığı iddia edilen 33 suçla ilgili 397 yıla kadar hapis cezası talep edildiği öğrenildi.
HIZIR VE ŞENEL DE ÖRGÜT YÖNETİCİSİ
CMK 250 ve 252. maddelerinden açılan davada Başkan Kocaoğlu suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, birçok ihaleye fesat karıştırma, birçok ihalede edimin ifasına fesat karıştırma, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, İmar Kanunu’na muhalefet, suçu ve suçluyu gizlemekle suçlanıyor. İddianamede ayrıca Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ersu Hızır ve tutuklu Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’in örgüt yöneticisi olarak belirtildiği ileri sürülüyor. (DHA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.