Kenan Evren için cenaze töreni düzenlendi

Kenan Evren-cenaze-2015-5Vefat eden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren için Genelkurmay Karargahı’nda cenaze töreni düzenlendi.
Daha sonra Evren için Ahmet Akseki Camisi’ndeki düzenlenen cenaze töreninde ise helallik istendiği sırada ikisi kadın, dört kişi ‘Haram olsun’ diye bağırınca kısa süreli arbede yaşandı. Törenin ardından Evren’in naaşı devlet mezarlığından toprağa verildi.
GATA’dan alınan ve Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen töreninardından, askeri cenaze aracıyla Ahmet Hamdi Akseki Camisi’ne getirilen 7. Cumhurbaşkanı Evren’in Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omzundan alınarak katafalka konuldu. Evren’in fotoğraf ve madalyaları da katafalkın yanına bırakıldı.
Evren’in ailesi ve yakınları, protokol çadırının önünde taziyeleri kabul etti.
***
Evren için Ahmet Akseki Camisi’ndeki düzenlenen cenaze töreninde hoca helallik istediği sırada iki kişi, ‘Haram olsun’ diye bağırınca kısa süreli arbede yaşandı.
Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden (GATA) askeri cenaze aracıyla alınan Evren’in naaşı, Genelkurmay Karargahı’na getirildi. Burada askerlerin omuzlarına alınan naaş, törenin yapılacağı alana taşındı. Kenan Evren’in Türk bayrağına sarılı naaşı, askerler tarafından katafalka alındı. Katafalkın yanında Evren’in fotoğrafı ve madalyaları yer aldı.
İHTİRAM NÖBETİ
Kuvvet komutanlıklarıyla jandarma ve sahil güvenliği temsilen 4 generalle-amiralle bir albay naaşın yanında 15 dakika ihtiram nöbeti tuttu. Askerlerin cenazenin başında sırayla nöbet tuttuğu törende, saygı geçişi yapıldı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e vekaleten Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar; Deniz Kuvvetleri Komutarı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile 7. Cumhurbaşkanı Evren’in ailesi ve yakınlarının da katıldığı tören sonunda, Evren’in naaşı, askerlerin omuzunda cenaze aracına konuldu. Cenaze aracının karargahtan ayrılması sırasında, askerler selam durarak uğurladı
Genelkurmay Karargahındaki törene, basın mensupları alınmadı. Kenan Evren’in naaşını taşıyan araç, cenaze namazının kılınacağı Ahmet Akseki Camisi’ne geldi. Cenazeye Mehmet Ağar, Çevik Bir, Işık Koşaner, Fenerbahçe eski başkan Ali Şen ve eski yönetici Nihat Özdemir ve az sayıda vatandaş katıldı. Evren’in ailesi tek tek taziyeleri kabul etti.
‘HARAM OLSUN’
Kenan Evren’in Ahmet Hamdi Akseki Cami’nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazı sonrasında imamın cenazeye katılanlardan helallik istediği sırada cemaatten güçlü helal olsun, sesleri gelirken arka taraftan 2 kişi ise protesto ederek ‘Haram olsun’ diye bağırdı. Korumalar, protestoda bulunan 2 kişiye müdahale etti. Cenaze töreninde kısa süreli bir arbede yaşandı.
Cami çıkışında Evren’in naaşı top arabasına konulacak. Yolda top arabasından cenaze aracına aktarılacak olan naaş devlet mezarlığına götürülecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.