KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş hayatını kaybetti


TÜRK DÜNYASININ BAŞI SAĞ OLSUN
HUZUR İÇİNDE YAT BÜYÜK LİDER
SEN KALBİMİZDE YAŞAYACAKSIN
BUGÜN HASTANEDE YAŞANANLAR:
Denktaş’ın Sağlık Durumunda Gelinen Aşama Çok Sıkıntı ve Endişe Verici
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Hasta Hizmetleri ve Dışilişkiler Başkanı Ahmet Savaşan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumunda çok sıkıntılı bir ana gelindiğini söyledi.
Savaşan, “Kurucu Cumhurbaşkanımız zaten şu anda hayat mücadelesi veriyor. Bütün ana bilim dalı başkanlarımız bütün hocalarımız büyük bir gayret gösteriyorlar.” dedi.
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Hasta Hizmetleri ve Dışilişkiler Başkanı Ahmet Savaşan, Denktaş’ın son durumu hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Savaşan, ”Çok kritik çok sıkıntılı anlar yaşıyoruz. Ama şu anda cumhurbaşkanımızı kaybetmiş değiliz. Pek çok kanalda buna yönelik açıklamalar yapılıyor. Sizler aracılığıyla Denktaş’ın durumunun çok sıkıntılı bir aşamaya geldiğini ama Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde şu anda Cumhurbaşkanının hayatını idame ettirmesine yönelik çok yoğun bir çabanın gösterildiğini söylemek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.
“Kurucu Cumhurbaşkanımız zaten şu anda hayat mücadelesi veriyor.” diyen Savaşan, ”Bütün ana bilim dalı başkanlarımız, bütün hocalarımız büyük bir gayret gösteriyorlar. Gelinen aşama çok sıkıntılı çok endişe vericidir; ama Kurucu Cumhurbaşkanımız şu anda hayattadır. Biz elimizden geleni son ana kadar yapacağız.“ şeklinde konuştu.
Öte yandan Denştaş’ın diyaliz tedavisinin durumu şu anda nedir? şeklindeki bir soruya Savaşan, “Şu anda kesildi. Çok sıkıntılı bir dönemdeyiz. Biraz daha bekledikten sonra bilgilendirmede bulunacağız.” diye cevap verdi.
Bu arada Savaşan’ın açıklamasından hemen sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, beraberinde geniş bir Cumhurbaşkanlığı heyetiyle hastaneye geldi. Ardından KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti ve GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal ile bazı bakanlar da hastaneye geldi.
BAŞBAKAN KÜÇÜK DE HASTANEDE
Başbakan İrsen Küçük, saat 21.50’de, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın tedavi gördüğü YDÜ Hastanesine geldi.
Denktaş’ın durumunun çok ciddi bir hal alması üzerine, yetkililerle birlikte bazı kurum, kuruluş, dernek temsilcileri ve vatandaşlar da hastaneye geliyor.
Denktaş’ın Ailesi Hastaneye Çağrıldı
Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC`nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş`ın ailesinin hastaneye çağırdı.
Hastanede düzenlenen basın toplantısında ise “Çok kritik bir dönemdeyiz. Kurucu Cumhurbaşkanımızı kaybetmiş değiliz. Gelinen aşama çok sıkıntılı çok endişe verici. Ama Kurucu Cumhurbaşkanımız hayattadır.” denildi.
Denktaş’ın Diyaliz Süresi Uzatıldı
Solunum yetersizliğinin ardından böbrek yetmezliğinin de baş göstermesi üzerine diyaliz makinesine bağlanan Denktaş`ın diyaliz cihazına bağlanma süresi uzatıldı.
Doktorlar, Denktaş`ın diyaliz makinesine 4 saat boyunca bağlı kalacağını söylemişti.
Denktaş, diyaliz makinesine bağlandı
YDÜ Hastanesi’nde tedavi gören ve durumu kritik olan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bugün öğleden sonra diyaliz makinesine de bağlandı.
Hastane yetkilileri Denktaş’ın durumuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, yaptığı açıklamada, Denktaş’ın, saat 08.00 itibarıyla ağırlaşan organ yetmezliği durumunun ciddiyetini sürdürdüğünü kaydetti. Sabah solunum cihazına bağlanan Denktaş’ın halen uyutulduğunu anlatan Erkmen, tüm doktorların verdiği kararla, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın, böbrek yetmezliği dolayısıyla diyaliz makinesine bağlandığını, “durumunun kritik olduğunu ve ciddiyetini koruduğunu” söyledi.
Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu da, Kurucu Cumhurbaşkanı’na diyaliz uygulamasının başladığını, yaklaşık dört saat süreceğini, ondan sonra duruma göre basına daha detaylı bilgi sunulabileceğini ifade etti.
Basın toplantısında hastane yönetim kurulu üyesi Ahmet Savaşan da hazır bulundu.
YORGANCIOĞLU
Bu arada CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve CTP-BG yetkilileri, öğleden sonra hastaneyi ziyaret ederek Denktaş’ın durumu hakkında bilgi aldı, ailesiyle görüştü.
Hasta yatağından Hristofyas’a mesaj
YDÜ Hastanesi yoğun bakım servisinde bulunan ve sağlık durumu ciddiyetini koruyan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yoğun bakımda, Kıbrıs Rum tarafına,” Burası bağımsız bir cumhuriyettir” diye seslendi.
Geceyi yoğun bakımda babasının yanında geçiren Denktaş’ın kızı Ender Vangöl, Rauf Denktaş’ın, solunum cihazına bağlanmadan önce yoğun bakımdaki anlarını anlattı. Kızıyla konuşmasında, eşi Aydın Denktaş’a olan sevgisini, evlatlarına bağlılığını dile getirerek, Rum tarafına mesaj gönderen Rauf Denktaş, Kıbrıs müzakerelerinden de bahsetti.
Babasının sürekli yatmaktan dolayı ağrısı olduğunu, konuşarak durumunu izah etmeye çalıştığını anlatan Ender Vangöl, Denktaş’ın, nefes alamaz durumdayken bile eşi Aydın Denktaş için sürekli ”Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar..” şarkısını söylediğini, kendisinin de şarkıya eşlik ettiğinde, ”Sizleri kaybetmekten korkuyorum” dediğini aktardı.
HRISTOFYAS DİYE BAĞIRDI
Babasının, Rumca bir şeyler söylediğini, ”Rumca anlamıyorum baba, İngilizce ya da Türkçe konuş” dediğini anlatan Ender Vangöl, babasının, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderler için, ”(Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir’ dedi ve ‘Hristofyas’ diye bağırdı” ifadesini kullandı.
Ender Vangöl, Denktaş’ın, Kıbrıs müzakerelerinden bahsettiğini, toprak ayarlamalarına, iskana değindiğini ve ”Nasıl olacak, nasıl yerleşecek bu insanlar?..” dediğini kaydetti. Babasına, ”bunları düşünmemesi gerektiğini” söylediğini, ancak Denktaş’ın ”Benim düşünmem gerek” diye yanıt verdiğini dile getiren Ender Vangöl, sabah saatlerinde de ”Beni evime götürün” dediğini, kendisinin de ”Biraz daha güçlen evimize gideceğiz” karşılığını verdiğini söyledi.
Nefes almada zorlandığını ve doktorun geldiğini, doktorun, ”Bu işlemi yaparken her an kalbi durabilir” dediğini anlatan Ender Vangöl, babasının başında yalnız olduğu için buna kendisinin karar vermediğini, doktorun da, ”Denktaş Bey böyle bir müdahale yapmam lazım, ne dersiniz” diye babasına sorduğunu ve babasının da ”Ne gerekiyorsa yapın” diye izin verdiğini anlattı.
‘BİLİNCİNİ HİÇ KAYBETMEDİ’
Babasının nefes almakta zorlandığını, gece boyu konuştuklarını, konuştuklarının zaman zaman anlaşılmadığını ifade eden Ender Vangöl, ”Ama hiç bir zaman bilincini kaybetmedi, son ana kadar” dedi. Solunum cihazı takılırken babasının başında olduğunu belirten Vangöl, şöyle devam etti:
”O bir tarih orada. Koskoca bir tarih o… Bu anında bile devletini düşünüyor. ‘Düşünme baba bunları’ diyorum, ‘Nasıl düşünmeyeyim ben, düşünmem lazım, bunları çözmek lazım..’ diyor. Umudumuzu yitirmiyoruz. Çok mücadele veren bir bünyesi var. Allah nasıl takdir ederse ona uyarız…”

Leave a Reply

Your email address will not be published.