Kobani protestoları: 31 kişi hayatını kaybetti, 351 kişi yaralandı

Bakan Ala, Kobani protestolarının bilançosunu açıkladı. Buna göre 35 ilde bir haftadır yaşanan olaylarda 31 kişi hayatını kaybetti, 351 kişi de yaralandı

Efkan Ala-2014-2İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kobani’de yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Ankara’da konuşan Bakan Ala, yaşanan son gelişmelerle ilgili şu sözleri sarfetti:

İki günde nihai rakam olarak 180 bin Suriyeli vatandaş akını oldu. Zaten 200 bin nüfuslu Kobani’den 180 bin vatandaşa kapılarımızı açtık. Ancak HDP siyasi mantıktan yoksun bir çağrı yaptı ve Kürt vatandaşlarını sokağa şiddete davet ettiler. Sonuçta 1 haftadır 77 milyonun zararına olan, Suriye’deki Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin Yezidilerin zararına olan bir hafta geçirdik. Soruyorum buradan kârlı çıkanm kim? Terörle mücadelede çözüm noktasına gelinmişken bu durum yaşanıyor. Türkiye ne zaman kendi sorununu çözebilir hale gelse, bunlar yapılıyor.

Bakan Ala, bir haftadır yaşanan çatışmaların bilançosunu da paylaştı:

İşte çatışma ortamının son bilançosu:

35 il bu olaylardan etkilenmiş, 31 kişi hayatını kaybetmiştir. Çok büyük çoğunluğu karşıt grupların şiddet eylemlerinde hayatını kaybetmiştir. Yaşanan çatışmalarda 139 güvenlik görevlisiyle birlikte toplam 351 kişi yaralanmıştır.212 okul binası, 67 emniyet, 25 kaymakamlık, 29 parti binası toplam 1113 bina yakılmış tahrip edilmiştir. 1177 araç kullanılamaz hale getirilmiştir.

Valiliklerde zarar tespit masaları oluşturulmuş, vatandaşların zararları tespit edilmeye başlanmıştı.Eylemlere karışan 1024 kişi gözaltına alınmış, 54’ü tutuklanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.