Balbay’ın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru kabul edildi

Mustafa Balbay-01Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay’ın adil yargılanma konusundaki itirazını haklı buldu.

Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay ile ilgili kararında, “Yasama faaliyetlerine katılmadıkları gerekçesiyle milletin temsil yetkisi ölçüsüzce ihlal edilmiştir” dedi.

GÜNCEL-Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay’ın yaptığı bireysel başvuru çerçevesinde aldığı karar, halen tutuklu olan BDP’li beş milletvekilini de ilgilendiriyor.

Kararda, uzun tutukluluk süresi nedeniyle milletvekili olan Balbay’ın yasama faaliyetlerine katılamadığı, dolayısıyla da, “milletin temsil yetkisinin ölçüsüzce ihlal edildiği” gerekçesi yer alıyor.

Bu gerekçe, halen tutuklu olan seçilmiş diğer parti milletvekillerini de yakından ilgilendiriyor.

CHP’den Balbay dışında, Mehmet Haberal, BDP’den Gülseren Yıldırım, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş, MHP’den ise Engin Alan, son seçimlerde TBMM’ye girmeye hak kazanmış, ancak haklarındaki davalar nedeniyle verilen tutukluluk kararları çerçevesinde yasama faaliyetlerine katılamamışlardı. Sadece Haberal, 4.5 yıllık tutukluluk süresinin ardından, geçen Ağustos ayında mahkemenin hakkında verdiği tahliye kararının ardından, TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederek, görevine başlamıştı.

ALAN BİLE TAZMİNAT ALABİLİR

Tutuklu vekillerden Engin Alan’ın davasında son hüküm Yargıtay tarafından verildi ve Alan’ın cezası kesinleşti. Ancak yine de, Anayasa Mahkemesi’nin “milletin temsil hakkı ölçüsüzce ihlal edildi” kararı, Alan için tahliyenin önünü açmasa da, başvuru yapması halinde tazminatın önünü açabilir.

İLHAN CİHANER: DERHAL TAHLİYE GEREKİR
CHP milletvekili İlhan Cihaner, AYM kararının sızdığı saatlerde Sincan’da bizzat Mustafa Balbay ile görüşme halindeydi. Cihaner, karar basına görüşme sürerken sızdığı için Balbay ile bu konuyu değerlendirme fırsatı bulamadıklarını söyledi.

Hürriyet’in ‘karara ne getirir’ sorusu üzerine ise Cihaner, “Basında yazdığına göre karar iki gerekçeye dayanıyor. Tutukluluğun uzun sürmesi ve seçme seçilme hakkının ihlali. Eğer gerekçeler bunlarsa bu kararın derhal tahliyeyi sağlaması gerekir. Çünkü Balbay’ın milletvekilliği sıfatı devam ediyor. Karar kesinleşmediği için Yargıtay aşamasında olduğu için AYM’nin bu gerekçeleri derhal tahliyeyi gerektirir” dedi.

Cihaner, Balbay ile ise günlük siyasi konuları görüştüğünü moralinin ve sağlığının yerinde olduğunu belirterek “bana çok okuduğunu ve yeni bir kitap yazma hazırlığında olduğunu söyledi” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.