T.C Dışişleri Bakanlığı :Menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakannlığı, Irak’ta Bağdat Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının faillerinin bulunmasını istedi.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Bağdat Büyükelçiliği’ne yapılan roket saldırısının faillerinin bir an önce bulunarak adalete teslim edilmesini istedi.
MENFUR SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ
Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün yerel saat ile 13:50’de Bağdat’taki büyükelçiliğe bir roket saldırısı (RPG) düzenlendiğine dikkat çekilerek, “Fırlatılan roketlerden biri herhangi bir can kaybı ve yaralanmaya sebebiyet vermeksizin Büyükelçiliğimiz dış koruma duvarları önündeki beton bloklara isabet etmiştir. Diğer roketin ise fırlatıldığı araçta patladığı öğrenilmiştir.” denildi.
Büyükelçiliğe karşı düzenlenen menfur saldırıyı şiddetle kınayan bakanlık, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Irak makamlarından bu saldırının faillerinin en kısa zamanda yakalanarak süratle adalet önüne çıkartılmasını, ayrıca bir daha bu tür saldırıların yaşanmasına kesin biçimde mani olunması için gereken her türlü güvenlik tedbirinin alınmasını bekliyoruz. Bu konuda Irak makamları nezdinde gerekli girişimler yapılmış ve diplomatik temsilciliklerin güvenliğinin kabul eden ülkeye ait olduğu altı çizilerek hatırlatılmıştır. Irak makamları, Büyükelçiliğimizin güvenliğiyle ilgili uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumlulukları gereği adımları atacaklarını ve bu tür olayların tekrarının önlenmesi için her türlü tedbiri alacaklarını teyit etmişlerdir. Türkiye, Irak’taki diplomatik temsilciliklerinin güvenliği konusunda kabul eden ülke tarafından alınacak tedbirlerin takipçisi olacaktır.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.