Times: “Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor”

İngiliz Times gazetesi, Suriyeli Kürt liderlerin özerk devlet için anlaşma sağladığını, devletin ilanı sonrası seçime gidileceğini duyurdu.

İngiliz Times gazetesinde “Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor” başlıklı bir haber yayınlandı. Gazete, Suriyeli Kürt liderlerin bir araya gelerek, özerk bir bölge ilan etme konusunda görüştüklerini kaydedildi. Liderlerin, Suriye’deki üç bölgede kurulacak yeni bir siyasi varlık konusunda uzlaşmak üzere Irak’ın Duhok kentinde bir araya geldiği belirtiliyor.

Haber şöyle devam ediyor: “Dokuzuncu gününe giren konuşmalarda, Suriyeli Kürtler; Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarının “Rojava” adı altında yarı-özerk bir Kürt bölgesi olarak ilan edilmesini talep ediyor. Suriyeli Kürtlerin ana temsilcisi, PYD (Demokratik Birlik Partisi), resmi varlığın açıklanmasının ardından bölgesel bir parlamento kurulması ve savunma birlikleri oluşturulması için seçimlere gidileceğini söyledi.” Gazete, Türkiye’nin bu girişime karşı çıktığını, Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin ise temkinli yaklaştığını yazıyor.

Kürt kuvvetlerinin IŞİD militanlarıyla oldukça kanlı bir savaş yürüttüğü vurgulanan haberde, bu nedenle Suriyeli Kürtlerin elindeki bölgelerde istikrarın sağlanamadığına da dikkat çekiliyor.

Gazete, Türkiye’nin PYD’yi Özgür Suriye Ordusu ile birleşmeye ikna etme çabasından da bahsediliyor.
Haberde şu ifadeler yer alıyor:

“Suriyeli Kürt liderler, özerkliğin ilan edilmesinin aslında gerçekte olanın resmi bir dille duyurulması olduğunu savunuyor.

Türkiye’nin Iraklı peşmergelerin Kobani’ye geçişine izin vereceği yönündeki açıklamasına Suriyeli Kürtler şüpheyle yaklaşıyor. Kobani Kantonu Dışişleri yetkilisi İdris Nassan ise ‘Bizim yeterince savaşçımız var. Bize asıl ağır silah lazım’ diyor.
PYD liderleri Kobani’ye Iraklı peşmerge tedariğinden ziyade, Suriyeli Kürtlerin kente geçmesini istiyor.”

Haberde, Suriyeli Kürtleri “Esad rejimiyle işbirliği yapmakla suçlayan” İslam Ordusu Sözcüsü Abdurrahman Salih’in şu ifadelerine de yer veriliyor: “Onlar Esad rejimiyle birlikte hareket ediyorlar, Esad’ın milisleri gibiler. Kürtler devrime katılmadılar çünkü tek istedikleri bir Kürt devleti.”

Türkiye’nin peşmergelerin Kobani’ye geçmesine izin vermesi dış basında yankı buldu.

İngiliz Financial Times gazetesi: Washington ve Ankara arasında Suriye’deki savaş nedeniyle haftalardır yaşanan gerginliğin ardından Türkiye, ABD’nin baskısına direnemeyip U dönüşü yaparak kuşatma altındaki Kobani’ye yardım etmek için topraklarını Kürt savaşçılarına açtı.
Ankara’nın bu karar değişikliği Türkiye’nin itirazlarına rağmen ABD’nin Kobani’yi savunanlara silah göndermesinin ardından geldi. İstanbul’daki Bilgi Üniversitesi’nden İlter Turan, “ABD Türkiye’yi sıkıştırmışa benziyor. Ankara, son haftalarda Washington’la artan gerginliğin ardından iki ülke arasında daha ciddi bir kırılmadan kaçınmak istedi” diye konuştu.

New York Times gazetesi: Peşmerge’ye izin kararı, Türk hükümetinin önemli bir yaklaşım değişimini temsil ediyor. Türkiye’nin kararı aynı zamanda ABD’nin Kobani’yi savunanlara silah ve cephane yardımı kararına sessizce onay verdiği anlamına da geldi.

New York Times’da dün çıkan Türkiye karikatürü.
İngiliz Times gazetesi: ABD, Kobani’ye silah yardımı ulaştırdı. Türkiye de beklenmedik bir şekilde “Iraklı Kürtlerin Kobani’ye geçişine izin vereceğini” açıkladı. Bu açıklamanın ardından Irak’ın Süleymaniye kentinde eğitilen Kürt özel savaşçı birimi harekete geçti.
Amerikan CNN kanalı: Türkiye önemli bir politika değişikliği gerçekleştirdi. Duyuru çok çarpıcı. Çünkü bu ayın başında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Kobani’yi savunan Kürt militanlarla IŞİD’i bir tutmuştu. Uluslararası Kriz Grubu’nun saygın Türk analisti Hugh Pope, “Türkiye için karar almak çok zor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.