Türkiye büyük rüşvet operasyonunun şokunu yaşıyor

İçişleri-Bakanı-Muammer-Güler-1Büyük rüşvet operasyonun ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler’in talimatıyla 81 ilin valisine başta Organize, Kaçakçılık ve Mali suçlarla mücadele şube müdürlükleri olmak üzere şube müdürleri ve sorumlu emniyet müdür yardımcılarını “gözden geçirin” talimatı gittiği iddia edildi.

TÜRKİYE-Talimatın ardından birçok ilde çok sayıda emniyet müdürü görevden alındı. Emniyet müdürleri kararnamesi çalışmalarına da hız verildi. Bakan Güler, operasyondan haberdar olur olmaz, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve bazı daire başkanlarıyla 3 saat süren toplantı yaptı.

Toplantıda operasyonun devam ettiği illerdeki emniyet müdürlerinden bilgi istendi. Bakan Güler, operasyonun kendisinden gizli yürütülmesi üzerine geniş çaplı soruşturma için talimat verdi. KOM Daire Başkanlığı’nda ve diğer kritik daire başkanlıklarında değişiklikler yapılacağı belirtildi.

***

İstanbul’daki operasyonda gözaltına alınan aralarında iş adamı Ali Ağaoğlu’nun da bulunduğu 27 kişi, sağlık kontrolünden geçirildi.

yolsuzluk-operasyonu-2013-10İstanbul’un çeşitli ilçelerinde 2 gün önce yapılan operasyonda gözaltına alınan, aralarında ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu’nun da bulunduğu 27 şüpheli, bugün sabah saatlerinde Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Polis, adli kontrol sırasında hastane içerisinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından minibüslerle tekrar emniyete götürüldü.

***

Büyük rüşvet soruşturmasında 19 Mart 2012 ve 10 Nisan 2013 tarihleri arasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a yapılan ödemelerin, tarih, saat ve kurye bilgileriyle kayıt altına alındığı ortaya çıktı .

yolsuzluk-operasyonu-2013-9Teknik izlemede ele geçirilen listede örgütün mali hareketlerini kayıt altına aldığı, listede Zafer Çağlayan’a yapılan ödemelerin de yer aldığı öne sürüldü. Taraf gazetesinin iddialarına göre; durumdan haberdar olan Zafer Çağlayan’ın ise, listeyi gördükten sonra CAG olarak kendisini ifade edecek şekilde kayıt tutulmasına tepki göstermesinin de teknik takibe takıldığı ifade edildi.

İddialar arasında şu bilgi de yer aldı: 19 Mart 2012 ve 10 Nisan 2013 tarihleri arasında Bakan Çağlayan’a yapılan ödemelerin tarih, saat ve kurye bilgileriyle birlikte kayıt altına alındığı listelerde, nakit dolar, Euro, TL teslimatı yapıldığı, lüks saat ve mücevherlerin verildiği görüldü.

ÇAĞLAYAN’A TOPLAM 105 MİLYON RÜŞVET
Soruşturma dosyasında Reza Zarrab’ın yurtdışından yaptığı usulsüz para transferine Zafer Çağlayan’ın göz yumması ve usulsüz işlemlere izin vermesi karşılığında getirilen miktarın yüzde 0,4-0,5 oranının rüşvet olarak verildiği yer aldı.

İddiaya göre Zarrab ile Çağlayan arasındaki rüşvet sistematiği şu şekilde işledi:

Zarrab tarafından Çağlayan’a İran’ın parasının altın ihracatıyla döndürme işlemlerinden gelen paranın yüzde 0,5’i, sahte evraklarla yapılan transit gıda ve ilaç ticareti işlemlerinde ise İran’dan gelen paranın yüzde 0,4 arasında rüşvet verildi.

Nakit para gönderimlerinin dışında, Çağlayan’ın beğendiği lüks saat ve mücevher alınarak komisyonla verilen rüşvet hesabından düşüldü.

Rüşvet hesaplarının bulunduğu excel listeleri Abdullah Happani tarafından tutuldu.

Zarrab’ın Çağlayan ile buluşmalarında, yurtdışından gelen toplam para ve bu excel dökümlerini göstererek ödediği rüşvetin hesabını verdi.

Para İstanbul’dan, nakit olarak, Sadık Mohammadsadegh Rastgarshisehg, Ahmet Murat Öziş veya Umut Bayraktar tarafından Ankara’ya götürülerek Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan’a teslim edildi. Soruşturma dosyasında bu notun sonunda fotoğraflarının bulunduğu da belirtildi. Parayı alan Salih Kaan Çağlayan’ın Zafer Çağlayan’a paranın geldiği hakkında görüşerek şifreli şekilde bilgi verdiği de raporda yer aldı.

Raporda, paranın teslim edilmesi ile ilgili olarak Reza Zarrab ile Zafer Çağlayan arasında ve Sadık Mohammadsadegh Rastgarshishehg ile Salih Kaan Çağlayan arasında “Birebir” şeklinde tabir edilen özel hat kullanılarak iletişim kurulduğu da ifade edildi. Rapora göre paranın teslim edildiğine dair Reza Zarrab’a her iki taraftan onay geldiği de belirtildi.

Soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takipte Bakan Çağlayan’a yaklaşık 105 Milyon TL değerinde rüşvet verildiği ve Çağlayan ile Zarrab’ın buluşmalarda listeleri incelediklerinin tespit edildiği de vurgulandı

Savcılıkça yürütülen soruşturma dosyasının Türkiye’nin İran’a olan ödemeleri ile ilgili olmadığı, İran’ın rezervlerinin finansal bir operasyonla Türkiye üzerinden altın olarak ülkesine taşınması ile ilgili bir suç konusunun araştırılmadığı, ancak bu sistemin icrası ile ilgili yapılan sahtecilik, rüşvet ve örgütlü suçların savcılığın soruşturması kapsamında incelendiği anlaşılıyor.

RÜŞVETİN EXCELL’İ
Reza Zarrab grubunun Zafer Çağlayan’a verdikleri rüşvetin kayıtlarını bir excell dosyasına kaydettikleri de iddialar arasında yer aldı. Zarrab’ın adamı Abdullah Happani’nin excel dosyalarının ismini Zafer Çağlayan’ın soyadından esinlenerek “CAG” şeklinde yazması ise kriz çıkardı. Çağlayan dosya isminden rahatsız olunca Zarrab, Happani’ye bu excell dosyasının adlarını değiştirmesi için talimatı verdi.

Zarrab’ın Happani’ye “Onu bana mail at akşam abiye gösterecek orda da CAĞ yazıyor ya… O CAĞ kelimesini sil ordan. Bu dosyanın adını değiştirip yolla. Bu adam gıcık oluyor ona bir daha mail at bana” yazılı bir mail attığı iddiası da raporda belirtildi.

ÇETE İLE ÇAĞLAYAN ARASINDA KIRMIZI HAT
Soruşturmada yer alan önemli bir idda da şu:

Zarrab’ın soruşturmalardan kurtulmak için başkalarının adına alınmış hatları kapalı devre sistemi (teknik takibe takılmasın diye birebir görüşme yöntemi uygulanıyor, bu GSM’ler başka hiçbir GSM’le bağlantı kurmuyor) ile kullandığı tespit edildi. Uyuşturucu kaçakçılarının kullandığı ve kırmızı hat denen bu sistemle telefonlar kullanıcılarına kuryelerle teslim ediliyor.

Büyük organize suç yapıları tarafından kullanılan bu özel hat sisteminin burada da kullanılması, örgütün Bakan ile olan ilişkilerini suç olarak gördüğü bu sayede irtibatlarının ortaya çıkmasının engellenmeye çalışıldığı sonucunu ortaya çıkarıyor.

BAKAN İLE ZARRAB MAFYAYA TAŞ ÇIKARTTI
Soruşturmada saptandığı belirtilen bilgilerden birinde ise, 21 Ekim 2012’de Bakan Çağlayan’ın özel kalemi Mustafa Behçet Kaynar’ın Reza Zarrab ile Bakan Çağlayan için görüşme ayarladığı belirtildi. Bakan özel kalemi Kaynar’ın gizlice ayarladığı görüşme için Zarrab’tan aracı kendisinin kullanmasını ve bakanın aracını takip etmesini ve belli bir noktadan sonra bakanın yol kenarında Zarrab’ın aracına geçeceği bilgisini verdiği anlaşıldı.

İMTİYAZ BELGESİ İÇİN TUVALETTE RÜŞVET
Soruşturmada, Zarrab’ın uluslararası işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı’ndan ihtiyaç duyduğu belgeyi 2 Milyon Euro karşılığında Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan’dan teslim aldığı da iddialar arasında bulunuyor. 14 Ekim 2012 günü Reza Zarrab’ın talimatıyla örgüt yöneticilerinden Abdullah Happani hazırladığı 2 milyon Euro’yu takım elbisenin içerisine yerleştirerek örgüt kuryesi Sadık kod isimli Mohammadsadegh Rastgarshıshehg ile ve Zarrab’a ait özel uçakla Ankara’ya gönderdi. Kurye ile Kaan Çağlayan’ın daha önce 25 olarak kodladıkları kırmızı hat üzerinden irtibat kurarak Gordion AVM’nin tuvaletinde buluştukları teknik takibe yakalandı. Rüşvet karşılığında alınan belge ise suç örgütünün işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla bakanlık tarafından imtiyaz sağlayan belge olduğu belirtildi.

ZARRAB HAKKINDAKİ HABERLER ENGELLENSİN
Soruşturmada yer alan iddialardan biri de şu:

Zarrab daha önce üzerine paravan şirket kurduğu Adem Gelgeç ile irtibatlı Emniyet Amiri’nin suç örgütünün eylemlerini medyaya vereceği üzerine aldığı duyumları Bakan Zafer Çağlayan, Bakan Muammer Güler ve Bakan Egemen Bağış aracılığıyla medya gruplarına baskı yaparak engelletmiş.

***

Ses getiren rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili soruşturma dosyasından şoke eden ayrıntılar çıktı.

yolsuzluk-operasyonu-2013-8Türkiye’yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamındaki soruşturmada rüşvet trafiğinin detayları ve görüntüleri ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, AB Bakanı Egemen Bağış ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın telefon görüşmeleri de soruşturma dosyasına girdi.

Taraf gazetesinin haberine göre; edinilen bilgilere göre bakanlar hakkındaki iddialar şöyle:

MUAMMER GÜLER: Azeri işadamı Reza Zarrab’ın milyonlarca lira rüşvet verdiği siyasiler arasında İçişleri Bakanı Muammer Güler’in de olduğu iddia edildi. Soruşturmada, Zarrab’ın Güler ile tanışmasından günümüze kadarki menfaat ve rüşvet alışverişi ayrıntıları ile birlikte tespit edildi. Zarrab’ın Bakan Güler’e toplam 20 Milyon TL rüşvet verdiği öne sürüldü. Soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, Zarrab ile Güler’i, bakanın yakın arkadaşlarından “berber Yaşar” lakaplı Yaşar Aktürk tanıştırdı. Yaşar Aktürk ile Zarrab arasında geçen görüşmede Aktürk’ün “Seni göz bebeği ediyorum, hadi işine bak, her şeyi konuş” şeklindeki ifadeleri dikkat çekti. Bu telefon görüşmesinin ardından buluşan Zarrab ile Güler’in 1.500.000 (birbuçuk milyon) dolarlık rüşvet üzerinde anlaştıkları öne sürüldü. Görüşmeden sonra Aktürk’ü arayan Zarrab, “Görüşmenin iyi geçtiğini, ancak 1 Milyon Dolar’a değil de 1.5 milyon dolara anlaştıklarını” söyledi.

Suç örgütü lideri olarak Zarrab’ın adının geçtiği soruşturmada, vergi müfettişlerinin 2003 – 2011 yıllarında Rusya’ya nakit para kaçakçılığı yapmak üzere kullanılan Türkiye’deki 10 paravan firmaya yönelik denetlemelerine yönelik dosyalar da yer alıyor. Bu denetleme sonrasında tedirginliğe kapılan Reza Zarraf’ın para transfer sistemini değiştirerek, paravan firmaları Çin’e taşıdığı ve nakit akış trafiğini de İran’a çevirdiği iddia edildi. Bu dosyada ayrıca, Emniyet Müdürü Orhan İnce’nin eski örgüt üyesi Adem Gelgeç’ten Reza Zarraf liderliğindeki örgütün yurtdışına paravan firmalar üzerinden usulsüz olarak 6 milyar dolar çıkardığını öğrenmesi üzerine Azeri işadamının işlemlerinin incelenmesi için ihbarda bulunduğu iddia ediliyor. Emniyet Müdürü Orhan İnce’nin tayin edilmesi konusunu ise İçişleri Bakanı’nın oğlu Barış Güler’in takip ettiği belirtiliyor. Barış Güler’in, Emniyet Müdürü’nün Osmaniye’ye tayin edilmesinden sonra Reza Zarraf’ı telefonla arayarak “Şahıs gitti, başka birisi daha vardı bahsettiğiniz o da gidecek ama ismini vermediniz” dediği teknik takibe takıldı. Emniyet Müdürü’nün tayin edilmesinden sonra Barış Güler’in, babasının talimatıyla Reza Zarrab ile buluştuğu iddia edildi.

Tayin sonrasında 400.000 dolarlık rüşvetin suç örgütü içerisinde faaliyet gösteren Özgür Özdemir tarafından Barış Güler’e teslim edildiği belirlendi. Zarrab’ın Barış Güler’e bazen bizzat rüşvet verdiği de öne sürüldü.

GÜLER: YÖNTEMİ DEĞİŞTİRELİM
Muammer Güler’in, 3 Milyon Dolar rüşvet teslimatı sonrasında oğlunu aleni olarak rüşvet teslimatı yapılmaması konusunda uyardığı yönündeki iddialar da soruşturma dosyasına yansıdı. 26 Ekim 2013 tarihli görüşme şöyle:

Muammer Güler: “Belki seni de dinleyen varsa”,

Barış Güler: “Özgür’ü de dinliyor olabilirler”, “Ben Tunç’u uyardım ben”

Muammer Güler: “Yani hayır artık o şeyi Barış senle konuşacak o şeyi artık o şekilde yapmayın kesinlikle.

Barış Güler: “Evet biliyorum”

Muammer Güler: “Tamam oğlum tamam peki ben onu araştıracağım onun kim olup olmadığını … dikkatli ol oğlum. Telefonda da dikkatli olun. Kendisiyle konuşurken de dikkatli olun.

Bakan Muammer Güler’in “paranın tamamının alınıp alınmadığına” ilişkin sözleri de kayıtlara girdi. O telefon görüşmesi;

Barış Güler: “Ben yarın istanbul’a dönüyorum Reza bey mi.”

Muammer Güler: “İstanbul’da mı”

Barış Güler: “İstanbul’a gelecek”

Muammer Güler: “Hı tamam o şeyi hallettiler değil mi hepsini.”

Barış Güler: “hı hı hı hı hı hı evet evet evet evet”

Muammer Güler: “O hani özgür özgür bir şey diyordu hani hani … bir şey kaldı diyordun … dün mü halletti dün mü halletti”,

Barış Güler: “dün halletti dün halletti dün halletti”

Muammer Güler: “Ordan bir şey kalmadı yani”

Barış Güler: “yok bir şey kalmadı bir şey kalmadı”

“BAKANLARI ARAYA SOKTU”
Öte yandan Emniyet Müdürü Orhan İnce’nin, kendisi hakkındaki belgeleri basına vermesinden şüphelenen Reza Zarrab’ın Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış’ı arayarak medyaya baskı yapılmasını sağladığı iddiaları da dosyada yer aldı. Görüşme şöyle:

BAKAN GÜLER: MESLEKTEN ATTIRIRIM
Reza Zarraf: O kesin o beni benim haberim var bu bana benim kulağıma 10 gün önce geldi bu oğlanın bunu yapmak istediği.

Muammer Güler: Yok ben şimdi bunun heralde bunun babasıdır Nuri Elibol daha bu Orhan’ın tayini ile ilgili bana yazmış felan ben ona randevu vermemiştim şimdi buna… şimdi buna vericem diyecem ki bak bu adamınızı ben sadece tayin ederek kurtardım ama daha üzerine giderseniz bunun bir yerlere çöktüğünü işlem işleme koyarsam bu adam meslekten gider onun için ayağınızı denk alın… gerektiğinde daha da ileri giderse dersin ki kardeşim bana çöktü benden şöyle bir rüşvet istedi… hayır bunu daha ileri götürürlerse o zaman da ben senin azından iki satır ifade alırım bunu aynı gün işleme çektiririm ve meslekten attırırım bu p…..gi.

Reza Zarrab: Benim ifadem çok oldu 1 ay önce aldılar o tehdit olayında aldılar işte ama onla alakalı onun eline de o belge geçmiş.

Muammer Güler: Hayır hayır …..ben böyle bir haber yapacaklarına inanmıyordum. Bilmiyoruz böyle … ama ben … derim ki siz yanlış yapıyorsunuz bundan yana bişey çıkmaz bu adam böyle davranırsanız eğer ben bunu meslekten atarım şimdi tayinle kurtuldu tabİi ne olacağı da belli değil şu anda soruşturma da yapılıyor hakkında

“DEFTERİNİ DÜRECEĞİM”
Diğer Bir Görüşme ise şöyle:

Reza Zarrab: Sayın bakanım bu konunun ama şeyle alakası var yani Orhan İnce’yle ne alakası var?

Muammer Güler: Biliyorum biliyorum onun da zaten soruşturması sürdürülüyormuş o soruşmayı da takip edeceğim onun da defterini düreceğim o resmiyete girmiş çünkü o…defterini düreceğim o pe….gin sen rahat ol kardeşim. Ben o terbiyesizin kafasını koparırım sen rahat ol!

Derken Emniyet Müdürü Orhan İnce yeniden İstanbul’a tayin edildi. Zarrab’ın ise İnce’yi meslekten ihraç ettirmek için plan yaptığı ve bu konuyu Bakan Güler ile görüştüğü iddia edildi. Buna ilişkin, soruşturma dosyasına giren görüşme şöyle:

Barış Güler: “Babamla beraberim sizi istiyor”, (Görüşmeye Muammer Güler dahil oluyor)

Muammer Güler: “Barış bana söyledi o konuyu o terbiyesiz adamın uyarısını yapacam sen orda rahat ol ondan hiç bir sıkıntı olmaz… Ben onun terbiyesizin kafasını kopartırım onda rahat ol.”

AJANSLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published.