Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Fransa Senatosu'nu uyardı

Fransa Senatosu ‘1915 olaylarının soykırım olduğunu inkar etmeyi suç sayan’ tasarıyı Pazartesi görüşmeye hazırlanırken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu yönde çıkacak bir kararın Fransa’nın entelektüel tarihinde kara bir leke olarak kalacağını savundu.
Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Senatosu’nu ‘1915 olaylarının soykırım olduğunu inkar etmeyi suç sayan yasa tasarısını reddetmeye’ çağırdı.
Davutoğlu, “Her bir Fransız senatörünü bu karar öncesinde durup, bütün bu siyasi çıkarların ötesinde bir müddet yalnız kalıp, bizim güzel tabirle, tefekkür etmeye davet ediyoruz. Alacakları karar, hiçbir zaman yaşayacak bir karar olmayacaktır, eğer bu yönde bir karar çıkarsa. Ve her zaman Fransa’nın entelektüel tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır. Biz bu kara lekeyi her an onlara hatırlatacağız” diye konuştu.
Davutoğlu, konunun, bir Türk-Ermeni tartışmasının çok ötesine geçtiğini savundu.
Davutoğlu, “Eğer çıkarsa da bu yasanın yaşamaması için çalışmak ve bu konuda her türlü tedbiri almak Türkiye’nin her şeyden önce en temel hakkıdır ve sorumluluğudur. Bundan da herhangi bir şekilde farklı düşünmemiz söz konusu olamaz. Hiçbir kanaat, hiçbir mektup bu düşüncemizi değiştirmez” diye konuştu
Fransa Senatosu, yasa tasarısını 23 Ocak Pazartesi günü görüşmeye hazırlanıyor.
Önerge, Fransa’da ‘soykırımı inkarı’ bir yıl hapis ve 45 bin euro para cezası öngören bir suç haline getiriyor.
Fransa Ulusal Meclisi, iktidar partisi UMP tarafından hazırlanan önergeyi Sosyalistlerin de desteği ile 23 Aralık’ta kabul etmişti.
Türkiye, “Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Ermeni kökenli seçmenlerden destek alma” girişimi olarak yorumladığı yasa teklifine tepki göstererek bir dizi yaptırım kararı almıştı.
20’ye yakın ülke, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.