Türkiye’deki yolsuzluk operasyonu dünyanın gündeminden düşmüyor

yolsuzluk-operasyon-2013-33Türkiye’deki büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu dünyanın gündeminden düşmüyor

GLOBAL-Dünya basınında Türkiye’deki büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu:

FINANCIAL TIMES (İngiltere)

Recep Tayyip Erdoğan bakanlarının yanında durdu ve İstanbul’daki protestolara göz açtırmadı

TAGESZEITUNG (Almanya)

İran adına para aklama

THE WALL STREET JOURNAL (ABD)

Türk lider rüşvet soruşturmasını Batı’nın oyunu diyerek yerden yere vurdu

THE TIMES (İngiltere)

Erdoğan’dan hasımlarına: Beni suçlarsanız ellerinizi kırarım

RT (Rusya)

Biber gazı ve yolsuzluk: Rüşvet skandalı alevlenirken İstanbul polisi protestocuları dağıttı

LIBERATION (Fransa)

AK Parti’nin üzerine çöken yolsuzluk skandalı karşısında Erdoğan ateş püskürüyor

BUSINESS INSIDER (ABD)

Türk krizi büyüyor: Başbakan müttefiklerinin gözaltına alınmasına karşılık polis gücünü kırıp geçiriyor

AL MONITOR (Ortadoğu)

Erdoğan yolsuzluk suçlamaları karşısında taarruza geçti

GLOBAL POST (ABD)

Türkiye Başbakanı Erdoğan büyük rüşvet soruşturmasında rakiplerine meydan okudu

DW (Almanya)

Türkiye’de hükümet karşıtı protestocular yolsuzluk skandalı nedeniyle polisle çatıştı

CNN (ABD)

Türkiye gazetecilerin polis merkezlerine girişini yasakladı

LE FIGARO (Fransa)

Türkiye: Başbakan, yolsuzluk skandalıyla sarsıldı

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG (Almanya)

Gözaltıların ardından görevden almalar geldi

BLOOMBERG/BUSINESSWEEK

Erdoğan hükümeti zayıflatmaya çalışan gruplarla mücadele edecek

PRESS TV (İran)

Türkiye’de İçişleri Bakanı Başbakan’a istifasını sundu

EL ARABİYA (BAE-Suudi Arabistan)

Türkiye rüşvet soruşturması nedeniyle 25 polis şefini daha görevden aldı

***

FT:Başbakan Recep Erdoğan “bakanlarına arka çıkarken İstanbul’daki protestoları bastırdı”

Türkiye’deki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ve buna ilişkin gelişmeler yabancı meydanın dikkatini çekmeyi sürdürürken Financial Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “bakanlarına arka çıkarken İstanbul’daki protestoları bastırdığı” yorumunu yaptı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, “Recep Tayyip Erdoğan bakanlarına arka çıkıyor, İstanbul’daki protestoları bastırıyor” başlığı ile yayımladığı haberde “Ankara’nın sokak gösterilerinin karşısında kontrolünü sağlamlaştırmak için harekete geçtiği gün, Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti, savcılar ve polis ile karşı karşıya getiren bir yolsuzluk krizine saplanmış olan yetkililerin tarafını tuttu” yorumunu yaptı.

İstanbul’da yolsuzluğun ve büyük inşaat projelerinin sona ermesi çağrısının yapıldığı gösteriye karşı polisin gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığını kaydeden gazete, Fethullah Gülen’in Cuma akşamı yayımlanan video kaydında kullandığı sert sözlerini de yansıttığı haberde savcıların amirlerine yürüttükleri soruşturmalara ilişkin bilgilendirme zorunluluğunu getiren yeni yönetmenliği ve gazetecilerin emniyete girişlerinin yasaklanmasına dikkat çekti.

“HALKBANK TÜRKİYE’NİN İRAN’A BAŞLICA FİNANSAL KANALI”
Soruşturmanın sonucunda oğulları tutuklanan Bakanların suçlamaları reddeden açıklamalarına da değinen gazete, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın, evinde 4.5 milyon doları bulundurmasına ile ilgili verdiği paranın “imam hatip okulları” için kullanılacağı izahını da yansıttı.

İngiliz gazetesi “Türkiye’nin İran’a başlıca finansal kanalı” olarak nitelediği Halkbank’ın arkasına Başbakan Erdoğan’ın çıktığını yazarken Başbakanın, Halkbank için sarf ettiği “Bu bankayı, bu kamu bankasını, milli bankayı hedefe koydular. Neden? Bu banka faiz lobisinin ayağına basıyor. Bu banka Türkiye düşmanlarını ürkütüyor” sözlerine dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan’ın yabancı büyükelçilere yönelik sert uyarılarına da değinen gazete, “hem ABD hem de AB yetkilileri, böyle bir toplantının hiç olmadığını söylüyorlar” diye yazdı.

Halkbank’ın İran’a kaynak transferi konusundaki “rolü” nedeniyle “uzun sir süreden beri ABD’nin incelemelerinde bir odak” olduğunu savunan gazete, şöyle devam etti:

“Mevcut ve eski ABD’li yetkililer, bankanın Washington ile işbirliğinin, ABD yatırımlarına konu olan en az bir tane İranlı kurum ile yapılan işlemler konusunda uyarılmasının ardından arttığını söylüyorlar ancak bazı Hazine yetkilileri, bankanın faaliyetlerine ilişkin kaygılarını dile getirmeye devam etti.

Halkbank’taki İran’a ait hesaplardaki paralar, milyarlarca dolar değerindeki altın almak için kullanılırken bu altın daha sonra da yaptırımlara konu olan bank transferleri üzerindeki kısıtlamaları by pas ederek İran’a ihraç edildi.”

FT, haberinin son bölümünde de geçen ay İran ile nükleer müzakerelerinde geçici bir anlaşmaya varılmasının ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Halkbank ve diğer Türk bankalarının artık İran’a yönelik ödemeleri yürütebileceklerini söylediğine işaret ettikten sonra ABD’nin ise, kısmi bir gevşetse olsa da yaptırımların kalıcı bir anlaşmaya kadar yürürlükte kalacağını vurguladığını, geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden ABD Hazine Müsteşarı David Cohen’in da bu mesajı ilettiğini yazdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.