Twitter, Youtube ve Facebook'a erişim engeli…

Facebook-Youtube-2014-2Anadolu Ajansı, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması görüntülerinin yer aldığı Twitter ile YouTube’a erişimin, mahkeme kararı doğrultusunda engellendiğini bildirdiğini duyurdu.
Twitter sorunu ortadan kaldırmak için çalışmaların sürdüğünü belirtirken, Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent, Twitter’ın kısa süre içinde açılacağını duyurmasının ardından akşam saatlerinde, 20.20 civarında Twitter yeniden erişime açıldı. Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent ikinci açıklamasında da video paylaşım sitesi YouTube’a erişimin kısa süre içinde gerçekleşeceğini bildirdi.
8 saat sonra engelleme sonra erdi
SOSYAL ağlardaki erişim engelinin kaldırılmasına yönelik ilk haber ESB Genel Sekreteri Bülent Kent’ten geldi. Kent, saat 19.00’da yaptığı açıklamada erişim engelinin kaldırılmaya çalıştıklarını ifade etti. Bu açıklamadan yaklaşık 2 saat sonra Twitter’a erişim sağlanmaya başladı. Daha önce de Twitter ve YouTube’tan erişim engellenin kaldırılmasına yönelik çalışmaların başladığını açıklamıştı. YouTube, “Türkiye’de erişimin engellendiği doğrultusunda bilgiler alıyoruz. Hizmetin kullanıcılara bir an önce yeniden sunulabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasını yaparken Twitter ise Türkiye’de yaşanan kesintinin farkında olduklarını ve siteye erişimin tekrar açılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetmişti.
İKİNCİ AÇIKLAMA YOUTUBE İÇİN
Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent, gece yarısına doğru ikinci bir açaklama yaparak YouTube’un erişime açılmasının kısa süre içinde gerçekleşeceğini bildirdi.
Kent, yaptığı yazılı açıklamada, YouTube’un kısa sürede erişime açılacağını belirterek şunları kaydetti:
“YouTube sosyal paylaşım sitesinin vekaleten Türk hukuku meselelerini yürüten avukatı tarafından, YouTube üzerinde yer alan içeriklerden İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2015/1644 değişik iş numaralı kararında yer verilen ve akabinde, Erişim Sağlayıcıları Birliğinin ‘benzer içerik’ tespitiyle 2015/1341 dosya numaralı 2015/33 karar numaralı işlemiyle iletilen, benzer içeriklerin tamamının Türkiye’den erişime engellendiği hususu teyit edilmiş, YouTube avukatının bu beyanı işletmelere iletilmiştir. YouTube sosyal paylaşım sitesine erişimin açılması kısa süre içerisinde gerçekleşecektir.”
Twitter dışında Facebook ve YouTube’tan yasak sonrası yapılan ilk açıklamada da sorunun çözülmeye çalışıldığı, Facebook’un mahkeme kararına uyarak ilgili içerikleri kaldırdığı belirtildi.
***
İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması görüntülerini yayınlamaya devam eden Google ve aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube’un söz konusu yayınları içerikten çıkarmasına, aksi halde sitelere erişimin engellenmesine karar verdi. Youtube kararı uyguladı, Google’ın ne yapacağı merek ediliyor.
Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasıyla ilgili görüntülerin kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararı doğrultusunda erişimi engellenen YouTube, söz konusu kararı uyguladı. YouTube, bu görüntülere ve benzer içeriklere Türkiye’den erişimi engelledi. Bunun üzerine video paylaşım sitesi YouTube, yeniden erişime açıldı. Google ise şu ana kadar mahkeme kararı ile ilgili bir şey yapmadı.
İSTANBUL CUMHURİYET SAVCILIĞI’NDAN TALEP
İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması görüntülerini yayınlamaya devam eden arama motoru Google ve YouTube’un söz konusu yayınları içerikten çıkarmasını, bu mümkün olmadığı takdirde adı geçen sitelere erişimin engellenmesini kararlaştırdı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda terör saldırısında şehit edilen savcı Kiraz’ın rehin alınması görüntüleri yayınlanan YouTube ve arama motoru Google’ın söz konusu yayınlarının, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’un 8/2. maddesi doğrultusunda engellenmesini talep etti.
Savcılığın talebini kabul eden İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, kararında gerekçe olarak şunları belirtti:
“Milli Güvenliği ve Kamu Düzenin Korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu görevlileriyle vatandaşların internet ortamında yer alan yasa dışı içerikler nedeniyle mağdur olmaması, zarara uğramaması, hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi amacıyla talebin kabulüne karar verilmiştir.
Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması görüntülerini halen yayınlamakta olan Google adlı arama motoru ile aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube adlı internet sitesinden görsel ve videoların, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’un 8/2. maddesi uyarınca içerikten çıkarılmasına, mümkün olmadığı takdirde erişimin engellenmesine hükmedilmiştir.”
Hakimlik, kararın yerine getirilmesi amacıyla doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilmesine ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcısı tarafından kararın yerine getirilmesine hükmetti.
***
Twitter, Youtube ve Facebook’a erişim engeli geldi. Sosyal medyaya uygulanan yasağın Savcı Kiraz’ın rehin alınma görüntüleri nedeniyle olduğu öğrenildi. Görüntüleri kaldıran Facebook’un yasağı da kaldırıldı.
Çağlayan Adliyesi’nde geçen hafta rehin alınmasının ardından aldığı kurşun yaraları sonucu hayatını kaybeden Savcı Mehmet Selim Kiraz ile ilgili görüntülerin kaldırılmadığı gerekçesiyle sosyal medya siteleri Twitter ve YouTube’a erişim mahkeme kararıyla engellendi.
Kiraz’ın geçen hafta adliyedeki odasında iki terörist tarafından rehin alınmasının ardından, düzenlenen operasyonda bu iki kişi öldürülmüş, ağır yaralanan Kiraz da hayatını kaybetmişti. Kiraz’ın bu olay sırasında başına silah dayanmış ve ağzı kapatılmış fotoğraflarının yayınlanmasına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu sert tepki göstermişti.
Reuters’a bilgi veren bir sektör kaynağı, “Erişimin tekil mahkeme kararları nedeniyle engellendiğini görüyoruz. Facebook için de benzer karar vardı ancak bu mecra şu an itibariyle erişime açılmış durumda” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Savcılığın talebi var
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtlarken, şu anda bir erişim engeli olmadığını ancak savcıdan erişim engeli sağlanması yönünde bir talep geldiğini belirterek, “Şehit edilen savcımızın görüntülerinin yayınlanması ile ilgili bir konudur” dedi.
“Ortada adli ve çok insani bir durum var. Bu konuda yapılan itirazlar son derece haklıdır” diyen Kalın, “Anladığım kadarıyla savcıdan gelen talep bu görüntünün hiçbir mecrada kullanılmaması ile ilgili taleptir. Bu, ihtiyacın doğurduğu bir zarurettir. Basın kurumları üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirseydi bu konu şu an gündemimizde olmayacaktı… Özgürlükler kısıtlanıyor bağlamında ele alma gayreti oluyor, bu kabul edilebilir değil” dedi.
‘İstanbul’daki mahkeme kanalıyla bu karar alındı
Erişim engeli ile ilgili Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili de Savcı Kiraz’ın ailesinin görüntülerin yayınlanmasından rahatsız olduğunu belirtti ve “Hem Twitter hem de Youtube’a söz konusu görüntü ve paylaşımların kaldırılması yönünde bir bildirimde bulunuldu ancak onlar kabul etmedi, herhangi bir yanıt da verilmedi. Bu nedenle engelleme talebi doğrultusunda İstanbul’daki bir mahkeme kanalıyla bu karar alındı. Facebook için şu an için bir karar yok” dedi.
Hükümete yönelik yolsuzluk iddialarının paylaşıldığı ve zamanın Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın sıkça eleştirdiği sosyal paylaşım platformu Twitter’a erişimin geçen yıl yerel seçimlere dokuz gün kala engellenmesinin ardından, iç ve dış kamuoyundan tepkiler gelmişti. Erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvurunun ardından mahkeme “erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali” anlamına geldiğine ve engelin kaldırılması gerektiğine hükmetmişti.
Hükümet internet sitelerine erişim konusunda yeni bir yasal düzenleme gerçekleştirmiş ve internet sitelerine erişimin başbakan ya da bakanların talebi ile engellenmesini öngören düzenlemeleri de içeren torba yasa teklifi Mart ayında TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.