Twitter’a atılan tweet sayısında düşüş var mı?

Twitter-New York-Borsa-1Twitter’ın dün gece 23.45 sularında kapatılmasının ardından kullanıcılar DNS değiştirerek veya VPN gibi servisleri kullanarak siteye girmeye çalışıyor.

Peki yasak kararıyla birlikte dün geceden bu yana Twitter’a atılan tweet sayısında düşüş var mı?

Twitter’da günde ortalama 1 milyon 800 bin tweet atılıyor. Twittertürk’ün raporuna göre dün gün boyu atılan tweet sayısı 1 milyon 750 bini aşarken, yasak kararına rağmen bu sabah saatlerine kadar Türkiye’de 500 bini aşkın tweet atıldı. Sadece 10 saatte tweet sayısı 500 bine ulaşırken, bu rakam bu şekilde artmaya devam ederse atılan tweet sayısında herhangi bir düşüş olmayacağı söylenebilir.

Diğer bir deyişle kullanıcıların pek çoğu ayarlarını değiştirerek Twitter’a girmeyi ve yasağı aşmayı başarmış gibi görünüyor.

YASAKLANIR YASAKLANMAZ DÜNYADA TREND OLDU

Twitter’a erişim yasağının gelmesiyle birlikte kısa sürede alınan yasak kararı dünya gündemine oturdu. Gece saatlerinde Twitter’ın dünya trendi listesine #TwitterisblockedinTurkey ve #TurkeyBlockedTwitter hashtag’leri kısa sürede yer buldu ve ilk sıralara yerleşti.

***

Başbakanlık Basın Müşavirliği bu gece ‘Twitter kapatılabilir’ açıklaması yaptı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Twitter kapatıldı.

Türkiye’de Twitter’a erişimin engellenmesi üzerine akıllara Nisan 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ”İnsan gerçekten hayret ediyor” şeklinde attığı tweeti getirdi. 3 yıl önce Gül’ün attığı tweet yine en çok paylaşılanlar arasına girdi.

BTK’nın site bilgileri sorgu sayfasında www.twitter.com adresi sorgulandığı zaman site hakkında alınan mahkeme kararları ile birlikte “TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ibaresi yayınlanıyor.

***

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Twitter yasağı ile ilgili bir açıklama yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Twitter’a erişim yasağı ile ilgili bir açıklama geldi.

Başsavcılık açıklamasında, “anılan engellemeyle ilgili tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talep olunmuş veya alınmış bir karar yoktur” denildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.