Yağmur Balbay, hepsi pekiyi olan karnesini babasına götürdü

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP milletvekili Mustafa Balbay’ın ilköğretim öğrencisi kızı Yağmur Balbay, hepsi pekiyi olan karnesini özel izinle cezaevinde babasına imzalattı.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden bir heyet dün Silivri Cezaevi’nde tutuklu gazetecilerle görüştü. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Başkan Yardımcısı Ali Ekber Yıldırım, Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık, Sabah Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Ünal Ersözlü, İGC üyesi gazeteciler Kaya Çelikkanat, Işık Ersan, Bülent Demirsoy, Nevit Tokdemir, Okan Yüksel ve Halil Hüner’den oluşan heyet, tutuklu gazeteciler Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Soner Yalçın, Ahmet Şık, Nedim Şener, Doğan Yurdakul ve Turhan Özlü ile açık görüş gerçekleştirdi.
MESLEKTAŞLARINI GÖRÜNCE DUYGULANDI
Heyet, ilk olarak gazeteci- yazar Mustafa Balbay ile görüştü. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin üyesi olan ve 12 Haziran genel seçimlerinde İzmir’den milletvekili seçilen gazeteci- yazar Mustafa Balbay, meslektaşlarını karşısında görünce çok duygulandığını belirtti. İzmir’i ve İzmirliler’i çok özlediğini dile getiren Balbay, şunları söyledi:
“Mesleğe başladığım dönemden arkadaşlarımı, ağabeylerimi görünce İzmir’e gelmiş gibi oldum. Sizleri çok özlemişim. Sizleri görünce bir şey daha söylemek isterim ki İzmir’i, İzmirliler’i de çok özledim. Şundan emin olunki gazetecilik faaliyeti dışında hiçbir olayın içinde değilim, olmadım. Evimde ve iş yerinde bulunan belgeler gazetecilikle ve yazdığım kitaplarla ilgili olan belgelerdir. 6 Mart tarihinde tam üç yıl dolacak ve neredeyse bir yıldır hücrede tek başımayım. Her gün iki saat okuyorum, iki saat spor yapıyorum ve altı saat yazıyorum. Türkiye’nin tüm illerinden, İzmir’in her ilçesinden, mahallesinden gelen mektupları okuyor, yanıt vermeye çalışıyorum. 30 Ocak’ta duruşmalar yeniden başlıyor. Değişen bir şey olacağını sanmıyorum. Çünkü biz ne söylersek söyleyelim, bizim söylediğimiz değil, karşımızdakilerin ne anladığı ne yaptığı önemli oluyor.”
KIZI KARNESİNİ GETİRDİ
Mustafa Balbay’ı açık görüşte ziyaret etmek için eşi Gülşah ve kızı Yağmur Balbay da geldi. Yarıyıl tatilinde babasına karnesini getiren Yağmur Balbay, “Öğretmenim; ’tamamı pekiyi olan notların babanı memnun edecektir. Karneni babana imzalatmanı istiyorum’ dedi. Ben de karnemi babama getirdim” diye konuştu. Cezaevi müdürünün, karnesini imzalatması için izin vermesine çok sevindiğini belirten Yağmur Balbay, “Babamı sevindireceğim için çok mutluyum” dedi.
Mustafa Balbay’la bir saati aşkın görüşen İzmirli gazeteciler, daha sonra Tuncay Özkan, Soner Yalçın, Ahmet Şık, Nedim Şener, Doğan Yurdakul ve Turhan Özlü ile de açık görüş gerçekleştirdi. Cezaevi ziyaretinin ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmasına yönelik isteklerini yineleyerek, “Gazeteciler olarak basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını, yazdıklarından, düşüncelerinden dolayı hiçbir meslektaşımızın cezaevine düşmemesini ve artık infaza dönüşen uzun tutukluluk sürelerinin son bulmasını istiyoruz” diye konuştu. (DHA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.