1 Mayıs: Ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı

Antikapitalist Müslümanlar iş kazalarında ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Antikapitalist Müslümanlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Fatih Camii avlusunda toplanan yaklaşık 100 kişi iş kazalarında ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Grup daha sonra “Biz istiyoruz ki ezilenleri yeryüzünde önderler kılalım” yazılı pankart açarak kortej eşliğinde Saraçhane Parkı’na doğru Fevzipaşa ve Macar kardeşler Caddelerini kullanarak yürüyüşe geçti. Antikapitalist Müslümanlar grubu yürüyüş boyunca, “İşçiler ölüyor, sermaye büyüyor” ve “1 Mayıs direniş, zulme isyan” sloganları attı.
POLİS, SARAÇHANE PARKINA ALMADI
Grup, Saraçhane Parkı’nda basın açıklaması yapmak istemesi üzerine polis yetkilileri ile yaklaşık yarım saat anlaşmaya çalıştı. Polis ekipleri Saraçhane Parkı’nda basın açıklaması yapmak isteyen Antikapitalist Müslümanlar grubuna parkın yan tarafında bulunan İtfaiye parkında basın açıklaması yapmasına müsaade etti. Antikapitalist Müslümanlar grubundan Sedat Doğan, 1 Mayıs’ta 4 yıldır Fatih Camii’nden alanlara çıktıklarını belirterek, “Taksime girişin izinli olduğu 1 Mayıs’ta alanlara çıkmıştık. Daha sonra ki iki sene 1 Mayıs’larda bizi müdahalede bulundular. Bu sene birçok sivil toplum kuruluşu ile anlaşarak bir arada kalıp, hep birlikte mücadele etmenin doğru olduğunu önemsedik. Bu topraklarda yaşadığımız coğrafyada işçi ve emekçilerin, ezilenlerin, kadınlarla yoksulların mücadelesinde birlikte olacağız. Burada toplanak istediğimiz mesajı burada oluşturacağımız forumda dile getireceğiz” dedi.
Gruptan bazı kişilerin daha sonra birlikte itfaiye parkında saf tutarak Cuma namazı kıldıkları görüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.