Baykal, Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü

Deniz Baykal-Cumhurbaşkanı-Gül-2014-1CHP eski lideri Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Köşke çıkarak Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü.
YAŞAM-CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bir an önce yargıya olan güvenin tazelenmesine, adalete olan inancın yenilenmesine ihtiyaç olduğunu belirterek, “Meclis Başkanımız ve Cumhurbaşkanı ile düşüncelerimi paylaştım. Keşke bu temaslarımın sonucunda daha umutlu, iyimser bir tablo çizme imkanını bulabilseydim. Öyle anlaşılıyor ki, yaşamakta olduğumuz sorunlar, sıkıntılar devam edecek ve Türkiye’nin bunu aşması gerektiğinden hiç kuşku duymuyorum” dedi.
Baykal, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Ziyaretin ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Baykal, rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili şöyle konuştu:
“Yaşadığımız olayların; hukuk devletinin, demokratik düzenin, Anayasamızın öngördüğü bir tablo olmadığını, bu tabloyu olağanlaştırmak gerektiğine hepimizin inandığını düşünerek, demokratik bir siyaset anlayışı içinde bu konuda yetki, inisiyatif, etkiye sahip olabileceğini düşündüğüm mercileri harekete geçirmek istedim. Tabi onlar kendileri takdir ederler, sorumluluklarının gereğini yaparlar, yapıyorlar kendi anlayışlarına göre. Ben de parlamentoda uzun süre görev yapmış, çeşitli sorumluluklar üstlenmiş bir milletvekili olarak içinden geçmekte olduğumuz durumun; sıradan, olağan, doğal karşılanacak bir durum olmadığına ilişkin anlayışımı, tedirginliğimi yansıtma ihtiyacı içindeydim.”
-“DEVLETİN TEMEL ORGANLARI CİDDİ BİR ÇATIŞMA MANZARASI İÇİNDE”-
Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Cumhurbaşkanı Gül ile düşüncelerini paylaştığını söyleyen Baykal, şunları ifade etti:
“Keşke bu temaslarımın sonucunda daha umutlu, iyimser bir tablo çizme imkanını bulabilseydim. Öyle anlaşılıyor ki, yaşamakta olduğumuz sorunlar, sıkıntılar devam edecek ve Türkiye’nin bunu aşması gerektiğinden hiç kuşku duymuyorum. Bu dönemin bir kriz tablosu olduğu çok açıktır. Devletin temel organları çok ciddi bir çatışma manzarası içindedir. Bu çatışmayı, Ankara’da görmüyor olmamız, yüksek yargı organlarının, hükümetin ve Meclis üst yönetiminin birbiriyle uyum içinde çalışmaya devam ediyor olması, Türkiye’de bir erkler çatışmasının yaşanmadığını kimseye düşündürtmemelidir. Ne yazık ki, böyle bir çatışma Anadolu’nun dört bir köşesinde yaşanıyor. İstanbul’da, İzmir’de yaşanıyor, Ankara’da yaşanıyor. Bugün Türkiye’de erkler arasındaki uyumun, Anayasamızın öngördüğü şekilde uyum ve eşgüdüm içinde işlemekte olduğunu düşünmek için çok fazla dayanak olduğu kanısında değilim.”
-“MECLİS O FEZLEKELERİ BEKLİYOR”-
Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından istifa eden bakanlarla ilgili fezlekelerin hala Meclis’e gelmediğine dikkat çeken Baykal, şunları ekledi:
“Meclis o fezlekeleri bekliyor. Bunlar gelmeden hiçbirimiz yargının etkin bir şekilde işlediğini düşünemeyiz. Yargı kararları uygulanamıyor, başsavcılar yargı kararlarını uygulamadıkları için emniyet yetkilileri hakkında soruşturma başlatıyorlar. Bir zamanlar soruşturmaların başsavcılığa bilgi vermeden yapıldığı gerekçesiyle savcılar görevden alınıyordu, şimdi başsavcılığa bilgi verilerek yapılan soruşturmalar karşısında yine emniyet yetkilileri savcının taleplerini yerine getirmiyor. Böyle bir şey olamaz. Bir an önce yargıya olan güvenin tazelenmesine ihtiyaç var, adalete olan inancın yenilenmesine ihtiyaç var.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.