Berkin Elvan, yaşam mücadelesini kaybetti

Berkin Elvan-2014-1Gezi Parkı gösterileri sırasında ekmek almaya gittiği sırada başından biber gazı fişeğiyle vurulan Berkin Elvan, 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Berkin Elvan’ın ailesi Twitter’dan ”Halkımıza: Saat 07.00 Berkin Elvan’ı evladımızı kaybettik. Başımız sağolsun” diye acı haberi duyurdu.

Berkin Elvan’ın 269 gündür tedavi gördüğü Okmeydanı Hastanesi’nin önünde, Berkin’in vefatının açıklanmasının ardından polisle, hastane önünde bekleyenler arasında arbede yaşandı. Polis, yine biber gazı kullandı. Çıkan arbedede bir genç kafasından yaralandı. Ankara’da da Güvenpark’ta çok sayıda kişi Berkin Elvan için oturma eylemi yapıyor.

Elvan’ın yaşamını yitirdiğini haber aldıktan sonra hastane önüne gelen gruptan bazıları, göreve giden iki çevik kuvvet midibüsünün önüne çöp tenekeleriyle barikat kurarak araçların geçişini engellemeye çalıştı. Gruptakiler daha sonra taş ve sopalarla polis araçlarına saldırdı. Polis ekipleri, araçlardan biber gazıyla gruptakilere müdahale etti.

Hastane önündeki kalabalıktan bazı kişiler Adli Tıp Kurumu’a gitmek üzere gruplar halinde metrobüs durağına yöneldi.

Gruptan bazıları, E-5 Karayolu’ndan geçen polis araçlarını taşladı. Bu sırada bir polis aracından uyarı amacıyla havaya ateş açıldığı görüldü.

CHP’Lİ ONUR: “POLİS GAZI HİÇ SAKINMADI. BURASI HASTANE. NEREDE OLDUKLARINI BİLSİNLER.”
Elvan’ın vefatının açıklanmasıyla birlikte Okmeydanı Hastanesi’ni giden CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da, yaşanan arbedeye tanık oldu.

CHP’li Onur, yaşananları anlattı;

“YİNE KONTROLSÜZ MÜDAHALE ETTİLER..”
“Berkin’in vefatı sanıyorum saat 07 gibi açıklandı. Ben 07.40’da hastanedeydim. İnsanlar son derece sessiz şekilde bekliyorlardı. Dün polisin hastane önünden topladığı battaniyeler, hatta çadırlar bile yeniden kurulmuştu. Ortama büyük bir sessizlik hakimdi.”

“ÇEVİK KUVVET GELDİ, İNSANLAR TEPKİ GÖSTERDİ”
Hastane önündeki sessiz bekleyiş sürerken, karşıda bulunan otoparka bir çevik kuvvet arabasının geldiğini, bekleyen insanların da oraya doğru yönlendiğini anlatan Onur, şöyle devam etti;

“Tam cenaze adli tıbba gidecek ,biz de oraya gidip, orada bekleyelim gibi konuşmalar olurken, çevik kuvvet aracının hastanenin karşısına geldiği görüldüğü. İnsanlar o yöne doğru gidip, polise tepki gösterdiler. Bir arbede yaşandı. Polis de gazı hiç sakınmadı. Yine kontrolsüz müdahale ettiler. Biz dışarıda duramayıp, hastanenin içine girdik. Ancak gaz buraya, hastanenin içine kadar girdi. Burası hastane; nerede olduklarını bilsinler”.

CHP Milletvekili Onur, polisin sıktığı gaz miktarını da şu sözlerle açıkladı; “Okmeydanı hastanesinin önünde geniş bir alan var. Bu alandan sonra bir de yol geçiyor. Otopark, bu yolun ilerisinde. Arbede de orada yaşandı. Ancak polis o kadar çok gaz sıktı ki, gaz hastanenin içine girdi.”

“YARALI BİR ÇOCUK VAR…”
Arbede sırasında, yine gaz fişeğinden yaralanan bir çocuğun da hastaneye getirildiğini anlatan Melda Onur, “gaz fişeği ile vurulduğu söylendi. Ancak neresine isabet ettiğini bilemiyorum” dedi.

BİR GENÇ KAFASINDAN YARALANDI
Okmeydanı Hastanesi’nin önünde meydana gelen olaylarda Ramazan Apaydın kafasından yaralandı. Apayadın’ın rahatsızlanan eşini hastaneye getirdiği ancak çıkan arbedede yaralandığı ortaya çıktı.

Berkin için Türkiye’de yeni bir eylem modeli başladı
Gezi eylemleri sırasında başından gaz fişeği ile vurulan ve 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan için Türkiye’nin dört bir yanında eylem yapılıyor. İlk olarak Ankara Güvenpark’ta oturan bir adam ve önüne koyduğu ekmek herkese ilham oldu. Türkiye’nin dört bir yanında oturan adam eylemi yapılıyor. Bu kareler de sosyal medyada paylaşılıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.