CHP Sözcüsü Koç: ‘Başbakan ve oğluna ulaşacak belgeler tehlikede’

CHP-Sözcüsü-Koç-Haluk-Koç-2013-1CHP Sözcüsü Haluk Koç, yürütülmekte olan “Büyük rüşvet ve yolsuzluk” soruşturması ile ilgili çok güçlü duyum aldıklarını belirterek, Başbakan ve oğluna ulaşacak belgelerin tehlikede olduğunu bildirdi.

YAŞAM-Haluk Koç, düzenlediği “son dakika” toplantısında, “Soruşturma konuları ile ilgili olarak Başbakan’ın özel talimatıyla Adalet Bakanının bazı bilgi ve belgelere müdahale edeceği bilgisi bizlere ulaşmıştır. Yürütülen ve her türlü iktidar baskısı ile karartılmaya çalışılan büyük yolsuzluk ve rüşvet olayları çerçevesinde başbakan’a ve oğluna ulaşabilecek bazı belge, ifade ve ilişkilerin deşifre edilmesi ihtimaline karşı, Başbakan’ın özel gayretler içine girdiği duyumlarımız arasındadır” dedi.

Adalet Bakanı’nın bilgi dahilinde olaya müdahale etmeye çalıştığını kaydeden Koç şunları söyledi:

‘Yüce Divan’lık suç’

“Buradan Sayın Bakan’a açık, anlaşılabilir bir çağrıyı kamuoyu huzurunda yapıyorum. Sakın bu tür bir gayret içinde olup, iktidar gücünü, yolsuzlukları kapatmak, örtmek için kullanmayın. Po-lisleri görevden aldınız. Anayasaya, savcılara müdahale ediyorsunuz. CMUK’a açıkça aykırı bir şekilde, yönetmelik değişikliğine giderek soruşturmalarda, hırsıza önceden haber vermenin yolunu açtınız. Şimdi dosyaların içeriğine müdahale etme aşamasına geldiniz. Böylesi girişim Yüce Divan’lık bir suçtur. Başbakan’ın panik içinde meydan meydan bağırması, konuyu saptırmaya çalışması, pisliğin, rüşvetin kendisine ve birinci derece yakınlarına ulaşmasını engellemeye çalışmasından kaynaklandığı açıktır.”

AJANSLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published.