Covid-19: Anneler Günü kutlu olsun!..

1600 yıldır kutlanan anneler gün Corona virüsü salgını nedeniyle bu yıl evlerde kutlanacak…Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve pandemi sürecinde Corona virüs hastalarına evlerine gitmeden hizmet veren anne veya anne adayı sağlıkçılar başta olmak üzere en değerli varlıklarımız annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun!..

1600 yıllarda biri kutlanan anneler günü her sene Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanır.

Belçika, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye ve Avustralya gibi ülkelerde Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır.

Başkenti Brüksel olan, Avrupa Birliği ve NATO askeri ittifakına ev sahipliği yapan Belçika’nın 50,781 teyit edilmiş COVID-19 ve 8,339 ölüm vakası vardır.

Bununla birlikte, yeni vakaların oranı, hastaneye kabuller ve ölümler Nisan ayı başlarındaki zirvelere göre istikrarlı bir şekilde düştü.

Belçikalı aileler Pazar günü, ‘Anneler Günü’nü sosyal bir mesafeye saygı göstererek evlerinde dört kişiye ve her zaman aynı kişilere ev sahipliği yapmak şartıyla kutlayacaklar.

Corona virüsü salgını nedeniyle bu sene Belçika da Anneler Günü karantina önlemleri ile kutlanacak.

Türkiye’de anneler günü bugün (10 Mayıs 2020) tarihinde kutlanacak.

Tarihteki ilk anneler günü kutlamaları, antik Yunan’da, tanrıların anası Rhea onuruna düzenlenen bahar kutlamalarına dayandırılabilir. 1600’lerin İngiltere’sinde “Anneler Pazarı” kutlanırdı.

Hıristiyanlığın Avrupa’da yaygınlaşmasıyla kutlama biçim değiştirerek “Kilise Ana” kutlamasına dönüştü. Kendilerine hayat veren ve kötülüklerden koruyan gücün “Kilise Ana” olduğuna inanılırdı. Zamanla kilise festivali ile “Anneler Pazarı” kutlamaları karıştı ve insanlar, kiliseyle birlikte annelerine de şükranlarını sunar oldular.

Anneler Günü Dünya’da farklı günlerde kutlanır. En yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasındadır.

Belçika, Türkiye ve diğer ülkeler’de kutlanan Uluslararası Anneler Günü’nün kökeni ABD’ye dayanıyor.

ilk Anneler Günü töreni, 1908 yılında ABD’nin Batı Virginia eyaletindeki bir kilisede düzenlendi. Bu kutlamadan çok anma töreni Anna Jarvis tarafından düzenlendi.

Anna Jarvis, bundan üç yıl önce yine bir Mayıs gününde annesini kaybetmişti.

Jarvis, 1908 yılında da annesinin ölüm yıldönümünü takip eden ilk pazar günü kilisede sadece kendi annesi değil, hayatını kaybetmiş tüm annelerin anısına bir tören düzenledi.

Törenin düzenlendiği tarih mayıs ayının ikinci pazar gününe denk geliyordu.

TÜRKİYE’DE 1955’TE KUTLANMAYA BAŞLANDI

Modern Anneler Günü ve tarihinin Mayıs ayının 2. Pazar günü olmasının adresi ise ABD’dir.

Sosyal aktivist Anna Jarvis Anneler Günü’nün modern yaratıcısı olarak kabul edilmektedir.

İlk kez 1908 yılında Jarvis annesi adına bir anma töreni düzenlemiş ve organizasyonu ilk Anneler Günü’nü kutlamıştır.

Jarvis, Anneler Günü’nün resmi olarak kabul ettirme çalışmasına annesinin vefat ettiği 1905 yılında başlamıştır.

Annesinin hatırasını onore etmek isteği ile yola çıkan Anna Jarvis, annelerin insanlar için dünyadaki herkesten daha önemli olduğunu düşünüyordu.

Bunun için de tüm anneler için özel bir gün olsun istedi.

Türkiye’de ise Anneler Günü’nün mayıs ayının ikinci pazarında kutlanması Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleriyle 1955 yılında kabul edildi.

İlk Anneler Günü’nde yılın annesi olarak Erzurumlu Nene Hatun seçildi.