TSK’ya sızma politikası…

Savcı-Nuh Mete Yüksel-2014-1Savcı Nuh Mete Yüksel’in, 14 yıl önce hazırladığı Fethullah Gülen iddianamesindeki suçlamalar, bugün iktidarın gündemi oldu.

DGM savcısı Nuh Mete Yüksel tarafından Fethullah Gülen hakkında tam 14 yıl önce hazırlanan iddianamedeki suçlamaların aynısı, bugün iktidarın gündemi oldu.

Savcı Yüksel, Refah ve Fazilet Partili isimlere yönelik açtığı davalar ile, FP’nin türbanlı vekili Merve Kavakçı’yı gözaltına alma girişimi nedeniyle, bugün AK Partide olan kadrolar tarafından sert biçimde eleştirilmiş, Abdullah Öcalan, Hizbullah, Alman vakıfları gibi kritik soruşturmaları yürütmüş, Mart 2012’de emekli olmuştu.

O DA ”ÖRGÜT” DEDİ
Başbakan Erdoğan, Gülen grubunu ”Çete” olarak nitelerken, savcı Yüksel de 22 Ağustos 2000 tarihli iddianamesinde Gülen’i ”Dini kurallara dayalı bir devlet oluşturmak amacıyla, yasadışı örgüt kurup, faaliyetlerde bulunmakla” suçlamıştı. Gülen hakkında 10 yıl hapis istenen dava, 2007 yılında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde beraat ile sonuçlanmış ve 2008’de de Yargıtay tarafından onaylanmıştı.

”EMNİYETE SIZIYORLAR”
Yüksel iddianamesinde ”Gülen Grubu, başta Milli eğitim ve emniyet teşkilatı olmak üzere bütün devlet kadrolarına sızma çalışmaları yapmaktadır. Gülen’in oluşturduğu örgüt, istişare kurulu, bölge, şehir, semt ve ev imamları gibi illegal yapılanmayla bütün ülkeyi bir ağ gibi sarmıştır ” demişti. Yüksel’in bu iddiası 17 Aralık operasyonundan sonra emniyet başta olmak üzere, kamuda gerçekleşen büyük tasfiye ile yeniden gündeme gelmiş oldu.

İddianamede Gülen grubu için, ”Sinsi çalışmalarının önünde tek engel olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini görmektedir. TSK’ya karşı uyguladığı politika, bazı politikacılardan alınmış tavizlerle polisi güçlendirme, böylece denge sağlama, etkinleştiği polis camiasını gerektiğinde TSK’ya karşı kullanma şeklindedir. TSK’ya sızma politikasını sessiz ve derinden devam ettirmektedir” denilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.