Türkiye’yi MERS ve Ebola korkusu sardı

Türkiye-MERS-Ebola-2014-1Hatay’da bir gencin MERS-CoV virüsünden ölmesi birçok insanda paniğe neden oldu. Hem MERS hem de Ebola virüslerinin saldığı korku nedeniyle bir sürü insan hastanelere akın etmeye başladı.

Hatay’da bir gencin MERS-CoV virüsünden ölmesi birçok insanda paniğe neden oldu. Hem MERS hem de Ebola virüslerinin saldığı korku nedeniyle bir sürü insan hastanelere akın etmeye başladı. Şu ana kadar Türkiye’de Ebola virüsüne kimsede rastlanmazken, MERS ön tanısı konulan bazı hastalar oldu. MERS-CoV tanısının konulması için kan örnekleri Ankara’daki Sağlık ve Hıfzısıhha Merkesi’ne gönderiliyor.

Tüm uyarılara rağmen Hac dönemi çok kalabalık ortamda bulunulması, deve çiftliklerinin ziyaret edilmesi ve virüsün solunum yoluyla da bulaşabiliyor olması MERS’e rastlanma olasılığını artırıyor. Konya’da bir hastanın fanus içerisinde ve tam korunaklı giysiler giyen sağlık çalışanları tarafından taşınması örnek teşkil ederken, Sivas’ta MERS-CoV şüphesiyle başvuran yaşlı bir kadının yüzünde sadece bir maske olması dikkati çekti. Tüm Türkiye’de il il son 3 günde hastalık şüphesiyle hastaneye başvuranlar.

İSTANBUL’DA 2 KİŞİDE MERS ŞÜPHESİ

Pazartesi günü İstanbul’da, hac dönüşü yüksek ateş ve öksürük nedeniyle fenalaşan ve hastanede izole edilen kadına MERS virüsü (corona virüsü) ön tanısı konuldu. Edinilen bilgiye göre, cumartesi günü Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye dönen 66 yaşındaki H. E, yüksek ateş ve öksürük sebebiyle fenalaştı. Yapılan tetkikler sonucu hastanın daha sonra MERS virüsü taşımadığı saptandı.

Yine Pazartesi günü 68 yaşındaki Z.K. isimli bir kişi daha yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurdu ve MERS şüphesiyle Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Dün de Eyüp Devlet Hastanesi Acil Servis’i, “Mers virüsü” şüphesiyle karantinaya alındı.

Alınan bilgiye göre, 73 yaşındaki hasta, ateşi yükselince ve mide bulantısı başlayınca, oğlu tarafından saat 03.30’da Eyüp Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi. 1 hafta önce hac vazifesini yerine getirerek Türkiye’ye dönen kadının, yüksek ateşi olması sebebi ve hac görevi sırasında Suudi Arabistan’da yaygın görülen “Mers virüsü” kapmış olabileceği şüphesi üzerine, hastanenin Acil Servisi kapatılarak karantinaya alındı.

MASKE DAĞITILDI

Acil Servisteki hastalar çevredeki diğer hastanelere sevk edildi. Hastane personeline de önlem olarak maske dağıtıldı. Durumdan habersiz olarak hastaneye gelen vatandaşlar, görevliler tarafından çevredeki hastanelere yönlendirdi.

“Mers virüsü” şüphesi taşıyan kadının tetkiklerinin devam ettiği öğrenildi. Ayrıca tedavi sonrası şikayetlerinde azalma görülen hastanın gözetim altında bulunduğu, tedbir amaçlı kısa süreliğine faaliyetine ara verilen acil servis ünitesinin de dezenfeksiyon ve temizlik işlemlerinden sonra saat 08.00 sularında hizmete açıldığı öğrenildi.

KONYA’DA HASTA ÖZENLE TAŞINDI

Konya’da 3 gün önce hacdan dönen 80 yaşındaki L.G., ‘Mers’ virüsü şüphesiyle, ambulansla özel bir kuvöz ve koruyucu ekipman elbiseli sağlık görevlileri tarafından Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. L.G., intaniye servisinde özel izole edilen bir oda da tedavi altına alınırken, bölüme hasta giriş ve çıkışları yasaklandı. 3 gün önce hacdan dönen L.G.’nin ‘Mers’ virüsü olup olmadığı yapılacak tetkiklerin sonucunda netlik kazanacağı belirtildi.

SİVAS’TA İZOLE ODA OLMAYINCA ÜNİVERSİTE HASTANESİ’NE GÖNDERİLDİ

Sivas’ta hacdan dönen 83 yaşındaki hasta da MERS şüphesiyle Sivas Devlet Hastanesi’nden Numune Hastanesi’ne oradan da Cumhuriyet Üniversitesi’ne sevk edildi. Bu taşınma sırasında hastanın yüzünde sadece bir maske olduğu onun da yüzünü tam kapamadığı görüldü. Solunum yoluyla da bulaşan virüse karşı tedbirsiz davranılması dikkat çekti.

Hastayı muayene eden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Merdan Mustafa Özcan “izole odamız ve gerekli şartlar uygun olmadığından hastayı Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’ne sevk ettik.” dedi.

İZMİR’DE EBOLA ŞÜPHESİ

İzmir’de, Ege Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki H.Ö., Ebola veya Mers şüphesiyle hastanede tedaviye alındı. H.Ö.’nün yaklaşık 1 ay önce Somali’ye seyahat yaptığı öğrenildi. Ege Üniversitesi öğrencisi H.Ö., yüksek ateş ve kusma şikayeti nedeniyle 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede tedaviye alınan H.Ö., hastanede yapılan tetkikler ve takibin ardından özel bir sedye ile Ebola veya Mers virüsü şüphesiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. H.Ö.’yü sevk eden sağlık personeli de Ebola şüphesine karşı maske taktı. H.Ö.’nün 1 ay önce Somali’ye seyahat yaptığı öğrenildi.

KAHRAMANMARAŞ’TA DA MERS ŞÜPHESİ

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nde hacdan 10 gün önce dönen 69 yaşındaki S.A ve eşi 59 yaşındaki A.A., yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurdu. Çift, mers virüsü kaptıkları şüphesiyle özel önlem alan sağlık ekibi tarafından

sevkedildiği Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde kendileri için hazırlanan özel bir odada tedaviye alındı. Çiftin hacda mers virüsü kaptığı şüphesiyle özel kıyafetler giydirilerek ambulansla Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

ANTALYA’DA ALARM

Havalimanı yetkilileri, hacdan gelen bir kişide Mers virüsü şüphesi görüldüğünü, yüksek ateş ve bulantı görülmesi üzerine hastaneye sevk edilmesine karar verildiğini belirttiler. Hastanın, Suudi Arabistan’da yaygın görülen Mers virüsü kapmış olabileceği, tedbirlerin de bu yönde alındığı kaydedildi. Yetkililer, hastanın ebola olmasından şüphelenmediklerini kaydetti.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen hastanın, Burdur’da oturan 79 yaşındaki G.A. olduğu kaydedildi. Hacdan dönen A.’nın boğazında yanma ve yüksek ateşi olması nedeniyle hastaneye sevk edildiği kaydedildi. G. A.’yı havalimanında karşılamaya gelen yakınları, “Durumunu öğrenince hastaneye geldik. Biz de konuyla ilgili çok fazla bilgiye sahip değiliz” dedi.

ADANA’DA HASTA YAKINI GAZETECİLERİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde yüksek ateş şikayetiyle Devlet Hastanesi’ne getirilen hacdan yeni dönen 54 yaşındaki O.T., Mers virüsü şüphesiyle Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. O.T.’nin sevk edilmesinin ardından Ceyhan Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi karantina altına alındı. Hastanenin arka bölümünden bina içine alınan O.T.’nin taşındığı sedyede sadece yüzünün kapalı olduğu görüldü.

Suudi Arabistan’a hac görevini yapan O.T., bu sabah evinde ateşi yükselince çocukları tarafından Ceyhan Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi. Burada muayene edilip tetkikleri yapılan Turan’da Mers virüsü şüphesi

görüldü. Bunun üzerine Acil Servis karantinaya alınıp, 112 Acil Servis’ten getirilen özel kuvöze konulan Turan, ambulansla Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Acil Servis Mers virüsüne karşı dezenfekte edildi. Hastanın oğlu ise gazetecileri engellemeye çalışarak, “Sadece ateşi var. Şüphe üzerine sevk edildi. Kesinleşmeden bu şekilde duyurulması hiç hoş değil” dedi. Osman Turan’ın yatırılacağı bölümün karantinaya alınacağı ve virüs taşıyıp taşımadığı kesinleşene kadar bu durumun süreceği öğrenildi.

KOCAELİ’DE EBOLA ŞÜPHESİ

Kocaeli’nin Derince İlçesi’de bulunan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ebola virüsü hastalığı şüphesiyle 2 kişi sevk edildi.

Kocaeli Hastaneler Birliği Başkanı Hasan Aydınlık yaptığı açıklamada iki hastanın belirlendiği doğrulayarak şunları söyledi:

“İlimizde Sağlık Bakanlığımızın prosedürlerine uygun bir şekilde şüphe duyulan hastalar Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde inceleme altına alınacak. İzole edilmiş vaziyette ve enfeksiyonel hastalıkları uzmanımızın algoritmaya uygun bir şekilde gerçekleştirilen işlem 2-3 gün arasında, inceleme sonuçları çıkacak. Şu anda bu bir şüphe. Biz çok düşük bir ihtimal bile olsa konuyu ne gerekiyorsa bakanlığımızın algoritmasına uygun yönetmekteyiz. Bu şüphe gerekli tetkikler yapılması için kan numuleri incelenmeye başlandı. 2-3 gün arasında sonuçlar çıkıyor. Bu süre içersinde hastalarımızın izolasyonu devam diyor.”

BATMAN

Batman’ın Kozluk ilçesinde hac dönüşü fenalaşan 74 yaşındaki B.B, hastaneye kaldırıldı. Kozluk ilçesinde hac dönüşü fenalaşan kişi, hastaneye kaldırıldı.

Bir süre önce kutsal topraklardan dönen 74 yaşındaki B.B, öksürük şikayetiyle Kozluk Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Çeşitli önlemlerin alındığı acil serviste yapılan tetkiklerin ardından alınan kan örnekleri Ankara’ya gönderildi.

Başhekim Mehmet Sıddık Aydın, yaptığı açıklamada, hastanın yurt dışından gelmesi nedeniyle MERS virüsü şüphesiyle gözlem altına alındığını belirterek, “Hastamızın tahlil sonuçları bizi sevindirdi. Yine de kesin tanı için kan örneklerini alıp Ankara’ya gönderdik” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.