Yurtdışında ücretsiz tedavi imkanı

Yadigar Gökalp İlhan-2014-1“Avrupa Sağlık Sigortası Kartı Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında Türkiye vatandaşlarına yurtdışı seyahatlerinde sadece kart göstererek tedavi olabilme imkanı geliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı ile vatandaşların yurtdışı seyahatlerinde, sadece kart göstererek tedavi olabileceklerini bildirdi.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, SGK Başkanı İlhan, “Avrupa Sağlık Sigortası Kartı Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında, Avrupa Birliği yetkililerini makamında kabul etti. İlhan, görüşmede, SGK ile ortak gerçekleştirilecek projede, kişilerin sağlık ve sigorta bilgilerini elektronik olarak bir arada tutan Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’nın özelliklerini, teknik ve idari altyapısının nasıl oluşturulduğunu konuklarıyla paylaştı.

İlhan, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (ASSK) konusunda proje üreten SGK’nın Türkiye’nin AB üyeliği durumunda diğer ilgili kurum ve kuruluşlara bilgi aktaracağını belirtti. Yadigar Gökalp İlhan, “Avrupa Sağlık Sigortası Kartı ile vatandaşlarımız, yurtdışı seyahatlerinde sadece kart göstererek tedavi olabilecekler” bilgisini verdi.

Proje kapsamında yapılacak eğitimler ile SGK ve Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, TUBİTAK, İçişleri Bakanlığı gibi ilgili kuruluşların, kişilerin sağlık ve sigorta bilgilerini elektronik olarak bir arada tutan ASSK’yı tanımaları, kartın teknik ve idari altyapısının nasıl oluşturulduğunu öğrenmeleri, AB’de kartın uygulanması konusunda bilgi sahibi olmaları ve konuyla ilgili AB mevzuatını öğrenmeleri hedefleniyor.

Projenin geliştirme kapsamına giren norm ve standartlar, içerik, süreç ve uygulamaya yönelik bilgilerin edinilmesi, Sosyal Güvenlik Kurumunda gerçekleşen genel eğitimle başlayacak ve ülke uygulamaları eğitimi, SGK taşra teşkilatı birim personelinin eğitilmesi, ASSK çalıştayı, çalışma ziyareti ve final raporu ile son bulacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.