Cüneyt Arcayürek: Al Birini Vur Ötekine

Cüneyt Arcayürek-2013-1Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamakta direnen sendikaları iyi niyetli ve art düşünceli olmakla suçladığı yetmiyormuş gibi, bir de kaos yaratmanın peşindeler diye itham etti.
Oysa 1 Mayıs günü kaos yaratan da kendisi!
Başkanlığından beri Taksim’de işçilerin yılda bir kez olsun diledikleri gibi, içinde bulundukları sosyal, ekonomik acımasız sorunları haykırmalarından korkuyor.
Sendikalar binlerce üyesiyle burada toplansalar kaos yaratacak tek bir eylem çıkmayacağını bile bile bu masum ama inatçı direnişlerini yıllardır engellemeye çalışıyor.
Önceki gün İstanbul’u buyruklarıyla, devletin polisinin işgali altındaki bir kente dönüştüren Bay RTE bu uygulamalardan adeta zevk alırcasına Saray’ından izledi herhalde.
Tek adam olmanın basit güdüsüyle kentte yarattığı toplumsal kaosu aynı gün tavır ve konuşmalarıyla kanıtladı.
***
Halkla birlikte olmak için değil elbette. Düpedüz muhtarlardan şoför esnafına kadar Saray’da insanları toplamasının nedeni, tarafsız bir cumhurbaşkanı ya; toplumsal kesimlerden partisi AKP’ye oy sağlamak!
1 Mayıs günü işçileri topladığı Saray’da; oy yalakalığı yapmadan ve başkanlık sistemini övmeden önce şayet dinlemedi iseniz söze nasıl başladı, tahmin edemezsiniz.
“Ben ‘dedi’ hayata işçi olarak başladım.”
Alkış bekledi. Salonda tık yok.
Tabii oy goygoyuna ve de bermutat başkanlık kara sevdasını içeren lafa girmeden önce şoförleri delikanlı, her biriniz adam gibi adam diye okşadı.
Sonrası daha ilginç.
Arkadaşlarının, kardeşlerinin bağlı oldukları sendika ile 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmalarını hiç umursamadan, işçilerin gözlerine bakarak; “Taksim’de on bin kişi ile bulunmak anma değil, kaos çıkarmak olur” dedi.
Suçlayıcı bu sözlerine salonda tepki izlenmemesini nasıl yorumlarsınız bilemem ama bana göre bu Saraylıdan çok, karşısında oturan yüzlerce işçinin yuh diye bağırmaması terbiyelerinin eseri.
***
CHP lideri Kılıçdaroğlu’na ekonomik vaatlerinin kaynağını soruyor.
Nasıl bir vurdumduymazlık, utanmazlık eseridir ki:
12 yılda toplumu getirdiği noktanın üstelik rakamlar vererek hesabını soran Kılçdaroğlu’nun açıklamalarını yanıtsız bırakarak üç maymunu oynuyor.
Sen CHP’den vaatlerinin kaynağını soracağın yerde:
Hadi bakalım yüreğin yetiyorsa ben 12 yılda bu ülkede 17 milyon yoksul… 6 milyon 200 bin işsiz… 5 milyon borç batağında insan, 11 milyon güncel yaşamın sıkıntılarıyla boğuşan emekli yarattım deyiver de…
…hemen her gün TV’lerden suratına vurulan bu gerçeklerin hesabını ver, boyunun ölçüsünü görelim diyor Kılıçdaroğlu…
…beyefendide tık yok!
Hemen her gün babayiğit, sözünü sakınmadığı iddiasında olan dünün sorumlu başbakanı, bugün başkan olup Türkiye’yi batağa düşmekten koruyacak, kurtaracak nutukları atan Saraylı…
…herhalde Kılıçdaroğlu’nun amansız sorularına yanıt vermeden bugünü atlattık diye Allah’ına bin kez şükrediyor olmalı!
***
Bu ikiliyi nerelerinden tutarsanız elinizde kalıyor.
AD’deki şu kültür zarafetine bakınız: Bundan böyle adı Selahattin olan HDP Başkanı’nı bu adıyla anmayacakmış. Zira Selahattin ismi Selahattin Eyyubi’yi çağrıştırıyormuş!
Tek adamlığını diktatörlüğe devşirmenin peşindeki Saraylı ile Başbakanı’nın özetine gelince:
Al birini vur ötekine ortaya bir devlet adamı çıkmaz!
SÖZCÜ

Leave a Reply

Your email address will not be published.