Cüneyt Arcayürek: Böyle Gelmiş…

Cüneyt Arcayürek-2014-1Berkin Elvan’ın kısa dramatik yaşamı ve ölümü; yalnız Türkiye’nin değil, Batılı ülkelerin de yüreğini yaraladı.
Gazetelerimizin pek çoğu dün Berkin için Türkiye ayakta diyordu.
İngiltere’de, Avusturya’da, daha başka ülkelerde de Berkin’in ardından insanlar ayakta, sokak gösterileri yapıyor.
Bir farkla. RTE farkıyla.
Zira bu ülkelerde Berkin’in ölümündeki trajik nedenler, protesto edenler bizde olduğu gibi polisin tazyikli suyu, biber gazıyla engellenmeye çalışılmıyor.
Burada ise en az on ilde ölüm haberinin duyulmasından sonra aynı anda Berkin için insanlar sokaklarda bir araya geldiler ve tabii panzerleriyle, TOMA’larıyla, biber gazlarıyla donanmış RTE’nin polisini karşılarında buldular.
14 yaşındaki Berkin, ne Gezi olaylarına katılmak ne de giderek büyüyen toplumsal RTE nefretini haykıranlara katılmak için sokağa çıkmış değildi.
Ekmek almak için sokağa çıktı.
Polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle dünyadan koptu.
Aylarca gözleri, bilinci kapalı yattıktan sonra son yolculuğuna çıktı.
***
Batı basını Berkin nümayişlerine gerçekçi bir yorum getirdi.
Gezi eylemlerinin Berkin eylemleri adı altında yeniden başladığına değinen başlıklarla duyurdular, kara kaşlı, kara gözlü çocuğun ölüm haberini….
Türkiye de dünya da ağlıyor; Cumhurbaşkanı’ndan, parti liderlerinden futbolcusuna dek toplum; aileye ve hatta bütün Türkiye’ye başsağlığı dileklerini açıklıyor.
Tek bir kişi, üstelik bu topraklarda yaşayan her bireyin inancı ne olursa olsun Başbakanı olduğunu söyleyegelen biri var ki…
… Berkin’in ardından yalan da olsa üzüntülerini ifade eden aileye başsağlığı dileğini içeren bir iki cümle söyleyemiyor.
Üç beş oy daha fazla alabilmek için dün de dolaştığı illerde kafasına taktığı ne varsa, söylediklerinin tek bir satırını kanıtlayamadığı suçlamalarla cemaatin aile mahremiyetlerini girerek görüntülediğini ve bunları -örneğin kime, hangi aileye açıklayamadığı- şantaj için kullandığını söylüyor.
Başbakanlığı da bırak bir kenara.
İnsansın, insana ve yaşama saygı gereği; bir tek kısa cümle… Masum bir çocuğun ardından söylesene! Yok! Hayır söylemez! Söyleyemez…
Zira onun aklı olgun bir demokrat kafası gibi halkın toplumsal gösteri özgürlüğüne saygıyı bir türlü basmıyor.
Korkarım:
Berkin’in ardından patlak veren toplumsal tepkiyi de Gezi olayları gibi hükümeti devirmek için Batı kaynaklarının tezgâhladığı yeni bir darbe girişimi diye yorumlayabilir.
İçi yanan annenin, RTE’nin durmadan Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır diye yinelediği söylemi, oğlunun polisin attığı gaz kapsülüyle öldürülmesinden sonra “Oğlumu RTE aldı” diye yorumlayan feryadını acaba nasıl değerlendiriyor Başbakan?
***
Muhalefetin açıklamalarına ve son toplumsal olaylara topluca bakınca, önümüzdeki yerel seçimlerin, Başbakan’ın son konuşmalarının birinde ilan ettiği gibi genel seçim niteliğinde olduğunu ve bu nedenle ya AKP’yi ya da CHP-MHP-BDP Pensilvanya dörtlüsünü yeğlemelerini vurgulaması değil önemli olan…
Bu seçimlerde muhterem halkımız…
Yine parlak vaatlere, başta ayyuka çıkan yolsuzluk ve rüşvet olaylarının artık yadsınamaz biçimde doğrulandığı olayları, demokrasiye, özgürlüklerin tümüne vurduğu kanıtlanan darbeleri durmadan yalanlamasına inanarak ya tek adam vesayetine oy verecek…
… Ya da böyle geldi böyle gitmez diyerek, devleti o kaostan bu kaosa sürükleyen, ülkeyi bölünmenin eşiğine getiren, ülkeyi içinden nasıl çıkılacağı bilinmeyen duruma sürükleyen yine RTE ve partisi lehine oyunu kullanacak!
Ya RTE, ya gerçek demokrasi…
Diyebilecek mi?..

CUMHURİYET

Leave a Reply

Your email address will not be published.